Oficjalna strona internetowa salezjańskiej parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Świętej Rodziny w Pile

Msza trydencka na rozpoczęcie roku 100-lecia kościoła

Msza Święta Trydencka W Pile Ks. Janusz Zdolski

Msza trydencka na rozpoczęcie roku 100-lecia kościoła

Logo100latmale

To będzie jedyne takie wydarzenie od ponad 50 lat w Pile: na rozpoczęcie jubileuszowego roku 100-lecia kościoła odprawimy mszę świętą trydencką.

W sobotę, 6 grudnia, przypadnie 99. rocznica poświęcenia naszego kościoła i tym samym rozpoczniemy uroczyście jubileuszowy rok obchodów 100-lecia kościoła Świętej Rodziny w Pile. Potrwa on do 6 grudnia 2015 r. – ipsa diem setnej rocznicy oddania do użytku wiernych naszej świątyni.

Na cały rok przewidzieliśmy wiele wydarzeń liturgicznych, duchowych, rocznicowych i kulturalnych.

» Czytaj także: Ruszyły obrady komitetu obchodów 100-lecia kościoła»

Pierwszym takim wydarzeniem będzie jedyna taka msza w Pile – trydencka, czyli tzw. „przedsoborowa”, tyłem do wiernych i po łacinie.

— Tą mszą świętą w nadzwyczajnym rycie rzymskim chcemy nawiązać do czasów poświęcenia naszej świątyni, kiedy to ówcześni wierni uczestniczyli właśnie w takiej Eucharystii. Odprawiana była ona w naszej świątyni do lat 60. Dopiero Sobór Watykański II wprowadził Novus Ordo Missae, czyli mszę którą dobrze znamy — tłumaczy ideę proboszcz ks. Zbigniew Hul.

Msza odbędzie się w sobotę, 6 grudnia o godz. 18. Na tę Eucharystię będą przygotowane teksty liturgii w języku łacińskim i polskim.

Odprawi ją ks. Władysław Grochal, salezjanin z Lądu n/Wartą, gdzie mieści się Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego. Do mszy posługiwać mu będą klerycy z seminarium. Kazanie z ambony wygłosi ks. Jarosław Wąsowicz, historyk z archiwum salezjańskiego.

Uwaga! Mimo, że jest to wieczorna msza święta, to nie będzie to msza z niedzieli, czyniąca zadość obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Eucharystii.

Więcej na temat mszy będziemy publikować na stronie wydarzenia na Facebooku, gdzie można się zapisywać »Wezmę udział«. Kliknij»

 1. MG
  MG2 grudnia 2014

  To czy sobotnia Msza czyni zadość obowiązku niedzielnemu nie zależy od użytego formularza Mszy (przecież wierny nie może tego weryfikować). Sobór nie wprowadził Novus Ordo Missae (NOM). NOM został wprowadzony kilka lat po Soborze, a w dokumentach soborowych nie znajdujemy żadnych intencji ojców soborowych odnośnie wprowadzenia całkowicie nowego porządku Mszy. Tym nie mniej, oczywiście cieszy odprawianie starej Mszy z okazji rocznicy kościoła.Polecam książki w tym temacie: http://www.unacum.pl/p/rekomendowane-ksiazki.html

 2. Primislaus
  Primislaus2 grudnia 2014

  Msza w nadzwyczajnym rycie to niesamowite, mistyczne spotkanie z Chrystusem. Oczywiście odnajdujemy w Niej tego samego Baranka, który gładzi grzechy świata, co w Mszy św. w rycie zwyczajnym. Jednak odpowiada ona na żywotne potrzeby tradycyjnych katolików, ceniących sobie tradycyjną pobożność i praktyki religijne. Może warto odprawiać tę mszę częściej? Na mapie mszy trydenckich w Polsce, północna wielkopolska jest białą plamą. Najbliższe nabożeństwa odbywają się w Poznaniu, Bydgoszczy i Owińskach.
  Zbudujmy w Pile sile ramię tradycji!

  • ks. Janusz Zdolski sdb
   ks. Janusz Zdolski sdb2 grudnia 2014

   Będzie to jedyna taka msza w Pile. To wyjątkowa okazja. Dodam, że w naszej diecezji jest już odprawiana taka msza w każdą pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca o godzinie 18.00 w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Koszalinie.

 3. Święta Rodzina - salezjańska parafia w Pile
  Święta Rodzina - salezjańska parafia w Pile30 listopada 2014

  Dodamy jeszcze jako ciekawostkę, że po tej mszy każdy dostanie… coś słodkiego! Co takiego? Zobaczcie na naszym twitterze.
  http://www.twitter.com/SwietaRodzina

  • Grażyna Klimowicz
   Grażyna Klimowicz5 grudnia 2014

   To jest Msza św. przede wszystkim PRZODEM do Pana Boga. W kościele jest piękny ołtarz i aż się prosi, aby z niego korzystać, tym bardziej, że zapewne znalazłaby się grupka wiernych Tradycji. Szkoda, że w nowoczesnych kościołach nie ma już ołtarzy.

   Czy Komunia św. będzie również tradycyjna, tzn. na klęcząco i przy balaskach pokrytych obrusem? Pamiętam obrus na balaskach z czasów mojego dzieciństwa. Czuło się wtedy szacunek dla Sacrum i odświętność tej chwili.

   • Święta Rodzina - salezjańska parafia w Pile
    Święta Rodzina - salezjańska parafia w Pile5 grudnia 2014

    Tak, jak już jest napisane na Facebooku (KLIKNIJ TUTAJ»):

    Także Komunia Święta będzie udzielana tak jak dawnej. Kapłan przed wiernym przyjmującym Komunię (będącym w postawie klęczącej!) wypowie słowa:

    „Corpus Domini nostri Iesu Christi custodiat animam tuam in vitam aeternam. Amen.”

    czyli:

    „Ciało Pana naszego Jezusa Chrystusa niechaj strzeże duszy Twojej na żywot wieczny. Amen.”

    Wierny Komunię przyjmuje w ciszy, NIE ODPOWIADA SIĘ AMEN!

    • Grażyna Klimowicz
     Grażyna Klimowicz6 grudnia 2014

     Życzę kapłanom i parafianom z okazji rozpoczęcia obchodów jubileuszu Łask Bożych, aby ten czas był czasem wzrostu wiary i dał dobre, trwałe owoce.

W ostatnim czasie odeszli do wieczności:

Więcej pogrzebów z naszej parafii znajdziesz na specjalnym kanale na Twitterze: @Pogrzeby»