Zapal znicz pamięci pomordowanym przez Niemców

Już w tę niedzielę rusza akcja „Zapal znicz pamięci”. Ks. Wąsowicz zachęca do składania zniczy pod pomnikiem „Albatrosa”.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

Jak co roku od sześciu lat, w całej Polsce (a od tego roku także w Pile) w październikową niedzielę zapłoną znicze w miejscach pamięci narodowej związanych z II wojną światową. Każdy, kto chce włączyć się do akcji, powinien 26 października w samo południe zapalić znicz w miejscu upamiętniającym zbrodnie popełnione w kampanii wrześniowej czy też związanym z bohaterami. Następnie należy zrobić zdjęcie znicza i wraz z krótkim opisem przesłać na adres znicz@radiomerkury.pl oraz znicz@dzieje.pl. Fotografie zostaną umieszczone na stronie internetowej Radia Merkury i portalu dzieje.pl.

Historyk z salezjańskiego archiwum w Pile, ks. Jarosław Wąsowicz, zachęca do zapalania zniczy pod pomnikiem upamiętniającym ofiary hitlerowskiego obozu przejściowego „Albatros” (róg przy al. Wojska Polskiego i ul. Lotniczej).

Do akcji włączył także pilski oddział PTTK. 26 października będzie można udać się na wycieczkę rowerową aby zapalić znicze na mogiłach Piotra Konieczki i Szczepana Ławniczaka – strażników granicznych, którzy zginęli nocą z 31 sierpnia na 1 września 1939 roku. Na tę wycieczkę nie trzeba się zapisywać, wystarczy w niedzielę o godz. 10. zameldować się na pl. Zwycięstwa ze zniczem w sakwie i pojechać z Przodownikiem Turystyki Kolarskiej do Śmiłowa przez Kaczory, powrót przez Zelgniewo – łącznie ok. 40 km.

Akcja medialno-edukacyjna pod hasłem „Zapal znicz pamięci” ma na celu uczczenie pamięci regionalnych bohaterów, na których dokonywano egzekucji za to, że byli Polakami, patriotami, ludźmi aktywnymi społecznie – elitą narodu polskiego. Celem akcji jest też przypomnienie, że warunki okupacji na ziemiach wcielonych do III Rzeszy były znacznie gorsze niż w Generalnym Gubernatorstwie.