Przed Wszystkimi Świętymi

Zbliża się listopad – czas szczególnej pamięci o naszych zmarłych. Przed nami także uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

[fancy_box title=”Przed 1 listopada – Marsz Świętych”]

Marsz-Świętych-w-Pile-Piła-Halloween
31 października zamiast Halloween zapraszamy na „Marsz Świętych”. Będzie to uroczyste zakończenie nabożeństw różańcowych. O godz. 16.30 wraz dziećmi, przebranymi za świętych, przejdziemy na pl. Zwycięstwa pod figurę św. Jana Pawła II. Tam przewidziana jest modlitwa, śpiewy, tańce, rozstrzygnięcie konkursu na strój świętego i okolicznościowe zdjęcie.

[/fancy_box] [fancy_box title=”Wszystkich Świętych – pamiętajmy o mszy”] Msza na cmentarzu piła

W sobotę, 1 listopada, przypada jedna z radośniejszych uroczystości katolickich – wspomnienie Wszystkich Świętych, wypraszających nam łaski u Boga. Tego dnia katolicy zobowiązani są do uczestnictwa w Eucharystii. W naszym kościele msze jak w niedzielę, czyli o 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 15.00, 18.00.

Na Cmentarzu Komunalnym procesja rozpocznie się przy bramie głównej o godz. 14.00, a następnie zostanie odprawiona msza św. na placu centralnym cmentarza przy krzyżu katyńskim.

Przypominamy o możliwości uzyskania odpustu zupełnego i ofiarowania go za zmarłych. Odpust zyskujemy przez pobożne nawiedzenie cmentarza od 1 do 8 listopada i odmówienie modlitwy w intencji zmarłych.

[/fancy_box] [fancy_box title=”Na cmentarz – lepiej autobusem”] Cmentarz-w-Pile-brama-główna-Wszystkich-Świętych-Dzień-Zaduszny

Już od czwartku jeździć będą autobusy linii specjalnych na Cmentarz Komunalny w Pile z placu Zwycięstwa między 9.00 i 18.00.

Natomiast 1 listopada MZK uruchomi trzy linie specjalne. Oprócz tych z placu Zwycięstwa i Walki Młodych, autobusy pojadą na Cmentarz Komunalny także z przystanku na Okólnej przy Bydgoskiej. Linie specjalne będą kursowały od 8.00 do 18.00. Wszystkie autobusy pojadą do wejścia na cmentarz od strony ulicy Przemysłowej i stamtąd wyjadą też w drogę powrotną.

W Dzień Zaduszny, 2 listopada autobusy będą kursowały z placu Zwycięstwa i Walki Młodych w godzinach 9.00 – 18.00.

Więcej informacji na ulotce informacyjnej MZK:

MZK Autobusy Wszystkich Świętych

Jeśli jednak będziecie chcieli udać się na cmentarz swoim samochodem, to pamiętajcie, że będzie zmieniony ruch na ulicach przy samym cmentarzu, wzorem lat ubiegłych. Zalecamy ostrożność, cierpliwość i modlitwę do św. Krzysztofa. Policja informuje, że

  • na ul. Motylewskiej od skrzyżowania z ulicą Przemysłową zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu.
  • przy ulicy Przemysłowej ruch będzie odbywał się w jednym kierunku – do centrum miasta, natomiast ruch autobusów odbywał się będzie w dwóch kierunkach.
  • na głównych skrzyżowaniach w obrębie cmentarza komunalnego w Pile będą wyznaczone stałe posterunki regulacji ruchu.
  • przy al. Poznańskiej przed skrzyżowaniem z ulicą Motylewską, lewy pas ruchu w kierunku miasta będzie okresowo zamknięty.

phpThumb_generated_thumbnailjpg

[/fancy_box] [fancy_box title=”Odwiedź zmarłych salezjanów”]

Będąc na cmentarzu zachęcamy do odmówienia chociażby jednego Zdrowaś Maryjo nad mogiłą salezjanów. Grób znajduje się w kwaterze 7B

cmentarz1_smallGrób Salezjański Piła (Salezjanie w Pile)[/fancy_box] [fancy_box title=”Apel policji”]

Publikujemy apel policji do parafian:

Zbliża się Dzień Wszystkich świętych. To czas, kiedy większość z nas wyruszy na groby najbliższych, w dalsze podróże, opuszczając swoje mieszkania, wybierając się często w dalekie trasy samochodem czy pociągiem.

Jednak bezpieczeństwo w tych dniach w dużej mierze zależeć będzie od nas samych. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przestrzeganie obowiązujących przepisów ruchu drogowego, ale przede wszystkim zdrowy rozsądek powinny uchronić nas przed niebezpiecznymi sytuacjami. a w konsekwencji sprawić, że ten wyjątkowy dzień upłynie dla nas w spokoju i zadumie na grobami naszych najbliższych.

Zwracajmy również uwagą na nasze mienie. Torebki oraz przedmioty wartościowe Zawsze trzymajmy blisko siebie tak, aby nie były one dostępne dla osób trzecich. W sytuacji jakiegokolwiek zagrożenia natychmiast poinformujmy o tym fakcie Policję pod numerem alarmowym 997 lub 112.

Na ulicach miast pojawi się więcej patroli policyjnych, a wszystko po to, aby zwiększyć nasze bezpieczeństwo. W tych najbliższych dniach ciągłego pośpiechu pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego tez nie dajmy mu żadnych szans. Zróbmy wszystko, aby te dni minęły nam w spokojnej atmosferze.

Pamiętajmy także o utrudnionym ruchu wokół cmentarzy. Warto zrezygnować z jazdy samochodem, a przekonać się do korzystania z komunikacji zbiorowej.

Komendant Powiatowy Policji w Pile
mł. insp. Beata Różniak-Krzeszewska

[/fancy_box]