Nowa kaplica pogrzebowa już poświęcona

Po czterech latach budowy wreszcie została oddana do użytku kaplica i dom przedpogrzebowy na Cmentarzu Komunalnym w Pile. Pierwsze pogrzeby – już w poniedziałek.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

Przekazanie domu pogrzebowego zarządcy cmentarza oraz poświęcenie odbyło się dzień przed uroczystością Wszystkich Świętych. Dom przedpogrzebowy miał być już oddany do użytku na przełomie lipca i sierpnia.

— Otwarcie domu pogrzebowego nie było planowane, bo trzyletnią inwestycję nie da się dokładnie zaplanować, aby zakończenie wypadło na konkretny dzień. Dzisiejsze przekazanie zarządcy cmentarza tego obiektu jest podsumowaniem starań miasta, aby ostatnie chwile, kiedy żegnamy bliskich i przyjaciół odbywały się w jak najbardziej godnych warunkach — mówił Piotr Głowski prezydent Piły.

Poświęcenia dokonał dziekan Piły, ks. Stanisław Oracz wraz z proboszczem parafii ewangelicko-augsburskiej ks. Tomaszem Wolą oraz pastorem Kościoła zielonoświątkowego Aleksandrem Matwiejczukiem.

— Wierzę, że ten dom pogrzebowy będzie miejscem głębokiej refleksji, zadumy. To miejsce nie może być tylko do okazyjnych, pogrzebowych spotkań, ale też miejscem zmiany naszego życia na lepsze — wyraził nadzieję ks. Oracz.

— Dotychczasowy obiekt, który służył za kaplicę pogrzebową był wyrzutem dla kolejnych prezydentów miasta. Mówili: będzie nowy, będzie nowy. I dziś dzięki determinacji jest nowy i będzie służył pilanom — dodaje dziekan.

Po poświęceniu, ks. Wola przeczytał fragment Pisma Świętego, a pastor Matwiejczuk odniósł się do zasłanianego krzyża i napisu w kaplicy.

— Na tej ścianie jest piękny napis: Ja jestem Zmartwychwstaniem i Życiem – zdanie, które Jezus wypowiedział nad grobem Łazarza. To nie są puste słowa – to obietnica, która daje nadzieję na życie. Czytając ten napis musimy pamiętać, że nasze życie nie kończy się na cmentarzu — mówił pastor.

» Czytaj także: Czy znajdzie się miejsce dla Boga w nowym domu pogrzebowym?»

Po uroczystościach politycy, duchowieństwo oraz lokalne media miały możliwość „zwiedzenia” nowego obiektu, czyli takich pomieszczeń jak miejsce pożegnania, pomieszczenia biurowe dla pracowników cmentarza, zaplecze, chłodnie (przygotowane nawet na wypadek masowych zgonów), miejsce przeprowadzania sekcji zwłok i przyszłe miejsce krematorium (na razie stoi puste).

Budynek domu pogrzebowego jest pozbawiony symboli religijnych na zewnątrz. Wewnątrz jest zwykły, prosty krzyż, który w przypadku pogrzebów niechrześcijańskich będzie można przesłonić ekranem.

— Ten dom przedpogrzebowy to owoc pracy, która zaczęła się sześć lat temu. Obiekt jest szczególny: zastanawiałem się, jaką formę architektoniczną przyjąć i wraz z architektami postanowiliśmy odejść od tradycyjnych stylów budowy. Jest to forma modernistyczna — tłumaczy Lech Wojtasik, architekt i projektant obiektu.

Dodaje także, że na miejscu obecnej kaplicy cmentarnej, która już wkrótce zostanie wyburzona, pojawi się kolumbarium na 592 urny.

Budowa nowoczesnego domu pogrzebowego pochłonęła prawie 6 milionów złotych.

[button size=”large” link=”http://1drv.ms/1rGvEwN” target=”blank” align=”center” variation=”yellow”]Zobacz galerię zdjęć[/button]