Oficjalna strona internetowa salezjańskiej parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Świętej Rodziny w Pile

100 lat temu zmarł budowniczy naszego kościoła

P. Adalbert Lenz Tablica W Kościele Świętej Rodziny W Pile

100 lat temu zmarł budowniczy naszego kościoła

17 września 1914 roku zmarł ks. Adalbert Lenz, budowniczy naszego kościoła. Nie doczekał ukończenia świątyni. Jemu poświęcona jest najstarsza tablica pod chórem.

P. Adalbert Lenz Heiligen familie Schneidemuhl

Ksiądz Adalbert Stephan Lenz (a spolszczając jego imię: Wojciech Stefan Lenz) urodził się 12 grudnia 1861 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 23 marca 1886 r.

Zaraz po wyświęceniu na kapłana, rozpoczął pracę wikariusza w Chociszewie (dekanat Babimost). Później pełnił funkcję wikariusza w Lesznie (1888 r.), wikariusza w Bydgoszczy (1888 r. – 1891 r.) oraz proboszcza i prepozyta (przewodniczącego) kapituły kanoników w Trzciance (1891 r. – 1907 r.).

14 lutego 1907 roku przyjeżdża do Piły (ówcześnie nazywanej Schneidemühl). Pełni funkcję proboszcza parafii pw. śś. Janów i kapelana wojskowego. Przejmuje także wszystkie formalności związane z budową kościoła Świętej Rodziny i 8 maja 1912 r. kładzie kamień węgiely pod budowę drugiej, katolickiej świątyni w Schneidemühl.

» Więcej o budowie naszego kościoła: Tajemnice i ciekawostki odc. 9 ost.»

Niestety, niemiecki kapłan nie doczekał się ukończenia budowy świątyni. Wybuch I wojny światowej oraz śmierć budowniczego kościoła powoduje, że poświęcenie Kirche zur Heiligen Familie dokonano dopiero 6 grudnia 1915 r. Oddani parafianie odsłaniają w prezbiterium tablicę wraz z jego płaskorzeźbą. Później ta tablica zostaje przeniesiona pod chór.

— Zmarły był dla nas ideałem księdza, duchownym ojcem w najpełniejszym sensie tego słowa, poprzez niestrudzone przykładne dążenie do przemiany oraz oddaną miłość pozostawił zmarły na naszych sercach niezapomniany pomnik — czytamy w księdze zgonów kościoła św. Janów.

Za zmarłego ks. Adalberta Lenza i wszystkich, którzy przyczynili się do wzniesienia kościoła Świętej Rodziny w Pile odbędzie się msza w naszym kościele, 17 września o godz. 18.

W ostatnim czasie odeszli do wieczności:

Więcej pogrzebów z naszej parafii znajdziesz na specjalnym kanale na Twitterze: @Pogrzeby»