100 lat temu zmarł budowniczy naszego kościoła

17 września 1914 roku zmarł ks. Adalbert Lenz, budowniczy naszego kościoła. Nie doczekał ukończenia świątyni. Jemu poświęcona jest najstarsza tablica pod chórem.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”] P. Adalbert Lenz Heiligen familie Schneidemuhl

Ksiądz Adalbert Stephan Lenz (a spolszczając jego imię: Wojciech Stefan Lenz) urodził się 12 grudnia 1861 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 23 marca 1886 r.

Zaraz po wyświęceniu na kapłana, rozpoczął pracę wikariusza w Chociszewie (dekanat Babimost). Później pełnił funkcję wikariusza w Lesznie (1888 r.), wikariusza w Bydgoszczy (1888 r. – 1891 r.) oraz proboszcza i prepozyta (przewodniczącego) kapituły kanoników w Trzciance (1891 r. – 1907 r.).

14 lutego 1907 roku przyjeżdża do Piły (ówcześnie nazywanej Schneidemühl). Pełni funkcję proboszcza parafii pw. śś. Janów i kapelana wojskowego. Przejmuje także wszystkie formalności związane z budową kościoła Świętej Rodziny i 8 maja 1912 r. kładzie kamień węgiely pod budowę drugiej, katolickiej świątyni w Schneidemühl.

» Więcej o budowie naszego kościoła: Tajemnice i ciekawostki odc. 9 ost.»

Niestety, niemiecki kapłan nie doczekał się ukończenia budowy świątyni. Wybuch I wojny światowej oraz śmierć budowniczego kościoła powoduje, że poświęcenie Kirche zur Heiligen Familie dokonano dopiero 6 grudnia 1915 r. Oddani parafianie odsłaniają w prezbiterium tablicę wraz z jego płaskorzeźbą. Później ta tablica zostaje przeniesiona pod chór.

— Zmarły był dla nas ideałem księdza, duchownym ojcem w najpełniejszym sensie tego słowa, poprzez niestrudzone przykładne dążenie do przemiany oraz oddaną miłość pozostawił zmarły na naszych sercach niezapomniany pomnik — czytamy w księdze zgonów kościoła św. Janów.

Za zmarłego ks. Adalberta Lenza i wszystkich, którzy przyczynili się do wzniesienia kościoła Świętej Rodziny w Pile odbędzie się msza w naszym kościele, 17 września o godz. 18.