Biskup z Białorusi mówił o skutkach braku Boga

W minioną niedzielę gościliśmy w naszej parafii biskupa Kazimierza Wielikosielca OP, sufragana diecezji pińskiej na Białorusi. Duchowny głosił kazania i zbierał ofiary na budowę kościoła.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

— Chciałbym wam przedstawić naszą radość tam na wschodzie: po 70. latach prześladowania ludzie zaczynają rozumieć, że następstwa ateizacji prowadzą do degradacji społeczeństwa: do pijaństwa, narkomanii, niemoralnego życia, rozbitych rodzin, samobójstw. Dlaczego nie ma pokoju na Ukrainie? Bo tam nikt nie zbiera się na mszy w niedzielę, jak wy tutaj — mówił na wstępie homilii bp Wielikosielec.

Apelował także o modlitwę, ponieważ ma ona bardzo wielką siłę, o czym przekonał się pracując na Białorusi.

— Europa się rozwija, a modlitwa zanika. Zapamiętajcie sobie: gdzie mało modlitwy tam dużo grzeszników. Nam trzeba wartości chrześcijańskich! Módlcie się za Kościół w Polsce. Ile to już jest negatywnych wypowiedzi, ile to szatanów lata nad Kościołem. Nie chcą aby wysyłać księży na zateizowany wschód i zdemoralizowany zachód gdzie mężczyzna z mężczyzną, a kobieta z kobietą żenią się! Módlcie się za Kościół – to nasz ratunek. Jeśli zabraknie kościołów – to dopiero zobaczycie co to za tragedia dla społeczeństwa — apelował biskup.

Duchowny po mszy zbierał ofiary na budowę kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Homlu (półmilionowe, drugie co do wielkości miasto na Białorusi położone w południowo-wschodniej części tego kraju). Za okazane dary serca składa naszym parafianom serdeczne Bóg zapłać.

Biskup Kazimierz jest Polakiem, urodził się 5 maja 1945 r. we wsi Starawola rejonu Prużańskiego. W 1992 r. został powołany na stanowisko Wikariusza Generalnego Diecezji Pińskiej, jednocześnie wykonując obowiązki dziekana w dekanacie Baranowickim i proboszcza kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Baranowiczach. 24 czerwca 1999 r. w katedrze Pińskiej odbyła się uroczysta konsekracja Jego Ekscelencji biskupa Kazimierza Wielkosielca, której przewodniczył kardynał Kazimierz Świątek. Jest zakonnikiem – dominikaninem

Biskup Kazimierz Wielikosielec w pile
Scan0002