27 lipca 2014 r.

XVII NIEDZIELA ZWYKŁA
DOMINICA XVII PER ANNUM

[fancy_numbers variation=”red”]

 1. Trwamy w okresie wakacyjnym. Przypominamy, że przez cały okres wakacji odprawiamy dodatkową mszę świętą o godz. 20.30 zakończoną apelem maryjnym. Kancelaria parafialna czynna tylko trzy dni w tygodniu: poniedziałki, środy i piątki w godz. od 9.00 do 11.00 i od 16.00 do 17.30.

 2. W tym tygodniu przypadają DNI EUCHARYSTYCZNE:

  PIERWSZY PIĄTEK. W okresie wakacji nie ma wizyt duszpasterskich u naszych chorych.

  PIERWSZA SOBOTA o godz. 8.30 nabożeństwo do Niepokalanego Serca NMP.

 3. W środę stała nowenna do NMP Wspomożenia Wiernych

 4. W czwartek wspomnienie św. Jana Bosko. Po każdej mszy św. ucałowanie relikwii.

 5. W piątek – 1 sierpnia, będziemy przeżywać kolejną rocznicę wybuchu powstania warszawskiego w 1944 roku. Był to wielki zryw mieszkańców stolicy, ale jest to także symbol zrywu całego narodu polskiego, który kolejny raz próbował wyzwolić się spod panowania okupanta.

 6. Również w piątek ok. godz. 18.00 przybędą pielgrzymi idący ze Skrzatusza na Jasną Górę. Przyjdźmy pod kościół i zaprośmy ich do siebie udzielając im gościny. Spodziewamy się około 120 osób. Wszystkim przyjmującym pielgrzymów serdecznie dziękujemy.

 7. Przypominamy, że miesiąc sierpień w tradycji od wielu lat przeżywany jest jako miesiąc abstynencji.

 8. W sobotę w kościołach parafialnych można uzyskać odpust zupełny „Porcjunkuli”. Warunki: pobożne nawiedzenie kościoła i odmówienie w nim Modlitwy Pańskiej oraz Wyznania Wiary; sakramentalna spowiedź i przystąpienie do komunii świętej, a także modlitwa wg intencji papieża i wykluczenie przywiązania do jakiegokolwiek grzechu. Odpust ten jest udzielany od 1216 roku – 2 sierpnia – w uznaniu zasług zakonu św. Franciszka dla Kościoła, w rocznicę poświęcenia kapliczki Porcjunkuli.

 9. W tym tygodniu obchodzimy wspomnienia świętych: we wtorek św. Marty, w czwartek św. Ignacego Loyoli, w piątek św. Alfonsa Marii Luguoriego.

 10. W przyszłą niedzielę zmiana tajemnic Żywego Różańca po mszy św. o godz. 15.00.

 11. W dniach 8-10 sierpnia w parafii św. Antoniego zostanie przeprowadzony kurs przedmałżeński. Bliższe informacje na plakatach.

 12. Trwają zapisy na Wakacyjną Szkołę Biblijną z o. Maniparambilem, która odbędzie się od 14 do 17 sierpnia 2014 r.. Więcej informacji i internetowe zapisy na stronie: rekolekcje.pila.pl.

 13. Wszystkich chętnych i zainteresowanych wyruszeniem na XXXII Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę zapraszamy na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się 28 lipca (w poniedziałek) o godz. 18.30 w parafii świętego Józefa na Podlasiu.

 14. W minionym okresie odeszli do wieczności: + Jerzy SENGER, lat 78 z ul. Warsztatowej; + Helena NAFCYGIER- JUREK, lat 81 z Pl. Konstytucji 3 Maja. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

[/fancy_numbers]

Odpust Porcjunkuli

Skąd odpust Porcjunkuli?

Łączy się on z legendą. Głosi ona, że pewnej nocy latem 1216 r. św. Franciszek usłyszał w swojej celi głos: "Franciszku, do kaplicy!" . Kiedy tam się udał, ujrzał Pana Jezusa siedzącego nad ołtarzem, a obok z prawej strony Najświętszą Maryję Pannę w otoczeniu aniołów…

porkuncjula

Usłyszał głos: "Franciszku, w zamian za gorliwość, z jaką ty i bracia twoi, staracie się o zbawienie dusz, w nagrodę proś mię dla nich i dla czci mego imienia o łaskę, jaką zechcesz. Dam ci ją, gdyż dałem cię światu, abyś był światłością narodów i podporą mojego Kościoła".

Franciszek upadł na twarz i rzekł: "Trzykroć Święty Boże! Ponieważ znalazłem łaskę w Twoich oczach, ja który jestem tylko proch i popiół, i najnędzniejszy z grzeszników, błagam Cię z uszanowaniem, na jakie tylko zdobyć się mogę, abyś raczył dać Twoim wiernym tę wielką łaskę, aby wszyscy, po spowiedzi odbytej ze skruchą i po nawiedzeniu tej kaplicy, mogli otrzymać odpust zupełny i przebaczenie wszystkich grzechów".

Następnie św. Franciszek zwrócił się do Najświętszej Maryi Panny: "Proszę błogosławionej Dziewicy, Matki Twojej, Orędowniczki rodzaju ludzkiego, aby poparła sprawę moją przed Tobą". Maryja poparła modlitwę Franciszka. Wtedy Chrystus Pan powiedział: "Franciszku, to, o co prosisz, jest wielkie. Ale otrzymasz jeszcze większe łaski. Daję ci odpust, o który usilnie błagasz, pod warunkiem jednak, że będzie on zatwierdzony przez mego Namiestnika, któremu dałem moc związywania i rozwiązywania tu na ziemi".

Podanie głosi, że następnego dnia św. Franciszek udał się do Perugii, gdzie przebywał wówczas papież Honoriusz III, który faktycznie udzielił odpustu zupełnego na dzień przypadający w rocznicę poświęcenia kapliczki Porcjunkuli, tj. 2 sierpnia. Początkowo więc odpust zupełny można było uzyskać jedynie w kościele Matki Bożej Anielskiej w Asyżu i to jedynie 2 sierpnia.

Od XIV w. papieże zaczęli podobny odpust na ten dzień przyznawać poszczególnym kościołom franciszkańskim. Dostępować go mieli wszyscy ci wierni, którzy tego dnia nawiedzą któryś z kościołów franciszkańskich. W 1847 r. Papież Pius IX poszedł jeszcze dalej i przywilej odpustu rozszerzył na wszystkie kościoły parafialne i inne, przy których jest III Zakon św. Franciszka. W 1910 r. papież Pius X udzielił na ten dzień tego odpustu wszystkim kościołom, jeśli tylko biskup uzna to za stosowne. W rok później św. Pius X przywilej ten rozszerzył na wszystkie kościoły.