Tak salezjanie tworzyli szkoły katolickie w Pile

Ostatni wykład z cyklu Kościelne Dzieje Piły przedstawiła nauczycielka, mgr Dorota Fechner, a dotyczył on rozwoju szkolnictwa salezjańskiego w Pile.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

Prelekcji nauczycielki historii z Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Salezjańskiego i Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego przy ul. Libelta wysłuchało 20 osób. Obecni byli uczniowie tej szkoły, a nawet wicedyrektorzy.

— Te szkoły są wielkim darem dla naszego regionu. Jak to mówi Ewangelia: „po owocach ich poznacie”, a dzieła salezjańskie, które są Boże, przynoszą obfite owoce. 40% naszych absolwentów wybiera najbardziej prestiżowe uczelnie w Polsce; 95% dostaje się na uczelnie państwowe. Mamy też 9 konsekrowanych absolwentów. To ewidentnie jest dzieło Boże i mogę to zaświadczyć jako najdłuższa stażem nauczycielka w LOTS i GTS w Pile — mówiła na początku Fechner.

Prelegentka zarysowała pokrótce historię powstania szkół salezjańskich na ziemi pilskiej: od wizji św. Jana Bosko, przez wywalczenie przez Solidarność możliwości zakładania szkół katolickich po przez czasy najnowsze, czyli 18-letnią historię szkolnictwa salezjańskiego w Pile.

Tradycyjnie zachęcamy nieobecnych do przesłuchania poniżej całego wykładu.

Wykład Doroty Fechner był ostatnią prelekcją pierwszego cyklu Kościelne Dzieje Piły. Przed nami wielkie podsumowanie z dyskusją panelową ze wszystkimi prelegentami. Odbędzie się ono 25 czerwca o godzinie 19. w sali św. Jana Bosko. Już dziś zapraszamy.

O wszystkich dotychczasowych wykładach można przeczytać i je posłuchać TUTAJ»

Jak zapewnia moderator cyklu, ks. Jarosław Wąsowicz, cykl Kościelnych Dziejów Piły będzie kontynuowany od września tego roku. Tym razem pochylimy się nad wybitnymi sylwetkami naszego regionu takimi jak: ks. Stanisław Staszic czy ks. Domański. Więcej informacji już wkrótce!

Dorota Fechner - Szkoły salezjańskie w Pile LOTS GTS SSP (1)Dorota Fechner - Szkoły salezjańskie w Pile LOTS GTS SSP (2)
[titled_box title=”Kościelne Dzieje Piły”]

Plan kolejnych wykładów z cyklu Kościelne Dzieje Piły:

KoscielneDziejePily-page-001 - Kopia

  • 25 czerwca 2014 (środa) – Zakończenie cyklu, dyskusja panelowa z udziałem dotychczasowych prelegentów „Kościelne dzieje Piły – postulaty badawcze”

KoscielneDziejePily-page-002[/titled_box]