Przed nami święto patronów miasta Piły

W liturgiczną uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, czyli 24 czerwca, po raz pierwszy obchodzić będziemy święto patronów naszego miasta: św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

W przyszły wtorek, o godz. 12. w Młodzieżowym Domu Kultury (ul. Okrzei) odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Piły, połączona z wykładem Romana Chwaliszewskiego pt. „W nurcie kultu i tradycji świętojańskich”

Natomiast wieczorem zapraszamy do naszego kościoła. O godzinie 18. zaśpiewa u nas chór PWSZ, a pół godziny później odbędzie się msza w intencji mieszkańców Piły, którą celebrować będzie biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. Po mszy – przejście na Pl. Zwycięstwa pod figurę św. Jana Pawła II, gdzie pilanie będą mogli podziękować modlitewnie za dar kanonizacji papieża-Polaka.

Organizatorem święta Piły jest dekanat pilski wraz z przewodniczącym Rady Miasta Piły i prezydentem.

Przypomnijmy, że Piła ma dwóch świętych patronów: św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelistę od zeszłego roku. Podczas uroczystej mszy świętej z okazji 500-lecia Piły», celebrowanej przez kardynała Kazimierza Nycza, bp Edward Dajczak odczytał dekret Stolicy Apostolskiej o nadaniu naszemu miastu patronów.

Nadanie takich, a nie innych patronów, nawiązuje do najstarszego, nieistniejącego już dziś kościoła świętych Janów, który przez wieki stał na miejscu hotelu „Gromada”. Tradycję tamtego kościoła, zgodnie z dekretem bpa Mariana Gołębiewskiego», przejęła nasza parafia.

swieto_patronow