XVII-wieczne dokumenty na Kościelnych Dziejach Piły

Obecni na kolejnym wykładzie z cyklu Kościelne Dzieje Piły mogli zobaczyć i dotknąć XVII-wiecznych i młodszych dokumentów, związanych z historią naszego miasta i okolic.

[one_half][fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

Okazją do zaprezentowania archiwaliów był wykład ks. dr Tadeusza Ceynowy, z Uniwersytetu Szczecińskiego, z Katedry Historii Kościoła Wydziału Teologicznego. Ks. Ceynowa jest także kierownikiem archiwum diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Przez wiele lat był także członkiem komisji rewizyjnej archiwistów kościelnych. Jest autorem wielu publikacji dotyczących dziejów kościoła na pomorzu zachodnim. Pilanie mogą go znać z parafii św. Józefa, gdzie niegdyś pełnił funkcję wikariusza.

Wykładu wysłuchało zaledwie 30 osób. Ci, którzy nie mogli być, mogą poniżej wysłuchać nagrania audio.

Prelegent na początku przedstawił krótką, bo 10-letnią historię archiwum diecezji w Koszalinie.

[/one_half] [one_half_last]

[/one_half_last]

— Gdyby nasze archiwum powstało zaledwie 20 lat wcześniej to zdecydowanie więcej udałoby się nam ocalić. Księgi metrykalne nie były wcześniej szanowane. Szukaliśmy ich po plebaniach w piwnicach, na strychach. Dziś jesteśmy jednym z lepiej doposażonym archiwum w Polsce. Są u nas materiały nie tylko z naszej diecezji, ale także z okolicznych — wyjaśniał ks. Ceynowa.

Opowiedział również jakie archiwalia ma placówka, którą kieruje. A są to bardzo bogate zbiory. Na przykład najstarsze księgi metrykalne z naszej parafii (ówcześnie pod wezwaniem św. Janów) datowane są na 1798 rok.

— Bardzo dużo ludzi zgłasza się do nas po kwerendy, szukając swoich przodków. Nasze archiwum jest otwarte na badaczy. Zapraszamy do jego murów. Spis naszych ksiąg można znaleźć na stronie internetowej archiwum» — zapraszał prelegent.

Po wielu pytaniach i burzliwej dyskusji, ks. Tadeusza Ceynowa zaprezentował kilka archiwaliów, które ze sobą przywiózł. Wśród nich był prawdziwy skarb: akt fundacyjny parafii w Pile z 1619 roku! Można było również zobaczyć plany budowy plebanii przy kościele św. Janów (można zobaczyć na zdjęciach w galerii poniżej).

[button size=”large” link=”http://1drv.ms/1g8diQJ” target=”blank” align=”center”]Zobacz galerię zdjęć[/button]
[titled_box title=”Kościelne Dzieje Piły”]

Plan kolejnych wykładów z cyklu Kościelne Dzieje Piły:

KoscielneDziejePily-page-001 - Kopia

  • 10 czerwca 2014 (wtorek) – Dorota Fechner (Liceum Salezjańskie w Pile) – „Rozwój szkolnictwa salezjańskiego w Pile”
  • 24 czerwca 2014 (wtorek) – Zakończenie cyklu, dyskusja panelowa z udziałem dotychczasowych prelegentów „Kościelne dzieje Piły – postulaty badawcze”

KoscielneDziejePily-page-002[/titled_box]