To przez gen. Jaruzelskiego zaprzestano budowy kaplicy w pilskim szpitalu

Na dzień przed wizytą w regionie pilskim tow. gen. Wojciecha Jaruzelskiego zerwano wszelkie rozmowy z ówczesnym proboszczem naszej parafii, ks. Stanisławem Styrną, na temat budowy kaplicy w Szpitalu Wojewódzkim w Pile (dziś: Szpital Specjalistyczny).

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”verdana” colorscheme=”light”]

To był 15 marca 1985 rok. Cztery osoby podejmują decyzję o wstrzymaniu budowy kaplicy. Jerzy Szulc – wicewojewoda, Zdzisław Wojnecki, Teofil Włodarczak – dyrektor szpitala w budowie i Włodzimierz Gról – główny lekarz wojewódzki, chcieli po cichu pomieszczenie przyszłej kaplicy zaadoptować na oddział chirurgii szczękowej. Tak to wydarzenie zanotował ks. Stanisław Styrna w kronice parafii:

[fancy_box]

Na radzie budowy nowego szpitala z udziałem v-wojewody Szulca zdecydowano zaprzestanie budowy kaplicy. Było to w piątek 15.03. w dzień przed przyjazdem do Piły gen. W. Jaruzelskiego. Po zebraniu pełnej rady budowy, pozostały 4 osoby, które podjęły decyzję.

[/fancy_box]

Generał Jaruzelski oficjalnie przybył nie do Piły, a konkretnie do Wałcza, Mirosławca i Zdbic, aby wziąć udział w uroczystościach związanych z 40. rocznicą zdobycia Wału Pomorskiego. Z kroniki dowiadujemy się, że I sekretarz KC PZPR odwiedził również nasze miasto, a miejscowi partyjni – chcąc się przypodobać generałowi – zarzucili wszelkie rozmowy na temat kaplicy w nowopowstającym Szpitalu Wojewódzkim.

— „Spełniamy wolę pokoleń Polaków” — pisał, cytując słowa towarzysza generała, ówczesny Tygodnik Pilski, oficjalny organ prasowy PZPR (zdjęcia poniżej), o wizycie Jaruzelskiego na ziemi pilskiej. Wola narodu, odnośnie kaplicy, była inna i mimo wszystko, po wielkich trudach, udało się doprowadzić do jej powstania.

» Czytaj także – Bitwa o kaplicę. Kulisy powstania kaplicy w pilskim szpitalu»

Nazwisko nieżyjącego już I sekretarza PZPR gen. Wojciecha Jaruzelskiego dosyć często pojawia się w kronice parafii. Najczęściej w kontekście rozmów między nim, a władzami kościelnymi: prymasem Polski i papieżem. Ciekawe jest też stwierdzenie ks. Styrny, niejako prorocze, w kronice pod datą 4 października 1984 r.:

[fancy_box]

Trzeba rozumieć młodych, którzy nie widzą miejsca dla siebie w PRL Jaruzelskiego.

[/fancy_box]

Cała kronika z okresu 1980 – 1989 zostanie już wkrótce wydana (prawdopodobnie jesienią 2014 r.) pod redakcją ks. dr Jarosława Wąsowicza w ramach obchodów 25. rocznicy przemian ustrojowych w Polsce. Szczegóły na temat tej publikacji na pewno znajdziecie na stronie parafii.

Generał Wojciech Jaruzelski w regionie pilskim Piła (1)Generał Wojciech Jaruzelski w regionie pilskim Piła (2)Generał Wojciech Jaruzelski w regionie pilskim Piła (3)Generał Wojciech Jaruzelski w regionie pilskim Piła (4)