Proboszcz naszej parafii stanął na drodze powołania Wojtyły. Był jego spowiednikiem!

Ks. Jarosław Wąsowicz znalazł w Warszawie list, w którym Karol Wojtyła dziękuje za to, że były proboszcz naszej parafii – Wincenty Zaleski – stanął na drodze jego kapłańskiego powołania.

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”tahoma”]

W liście z dnia 14 lutego 1964 roku, adresowanym do ks. Aleksandra Drozda znalazło się post scriptum, adresowane do naszego byłego proboszcza. Późniejszy papież pisze w nim: „Dziękuję wreszcie za to, co otrzymałem na drodze kapłaństwa od pewnego skromnego kapłana ze Zgromadzenia św. Jana Bosco, któremu na imię Wincenty.”

Karol Wojtyła poznał ks. Wincentego Zaleskiego, późniejszego naszego proboszcza (w latach 1959-1964) w salezjańskiej parafii św. Stanisława Kostki na Dębnikach w Krakowie.

Krakowskie Dębniki to bardzo ważne miejsce w życiu Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Tę parafię wspominał nawet w swojej książce „Dar i Tajemnica”. Tutaj poznał też bł. Jana Tyranowskiego.

— Wśród społeczności dębnickiej parafii dojrzewało do końca i zrealizowało się moje powołanie kapłańskie — mówił Karol Wojtyła już jako papież 11 listopada 1981 roku.

W latach 30. na krakowskich Dębnikach, młody Wojtyła spowiadał się u ks. Zaleskiego. Kilka lat później w tym samym kościele, 3 listopada 1946 roku, ks. Karol Wojtyła odprawił swoją pierwszą mszę św. z udziałem wiernych

20140319174620274-page-001