Dlaczego Wigilia Paschalna jest u nas tak późno?

Przepisy liturgiczne mówią jasno: obchody Wigilii Paschalnej muszą rozpocząć się w nocy, a skończyć przed świtem ranka wielkanocnego. Dlatego nasze święta paschalne zaczynamy o 22.!

[fblike layout=”box_count” send=”true” action=”like” font=”tahoma”]

Przypomnijmy jeszcze raz, że Wigilia Paschalna nie należy do Wielkiej Soboty, ale do Niedzieli Zmartwychwstania, do Wielkiej Niedzieli. Celebrowanie Wigilii Paschalnej po południu, albo wieczorem jest nieporozumieniem. Jaki jest sens wprowadzania świecy – blasku Zmartwychwstałego, który pokonał ciemność nocy, do pomieszczenia silnie ogrzewanego promieniami zachodzącego słońca? Kościół Wigilii Paschalnej oświetlony słońcem późnego popołudnia to jest nieporozumienie. Przecież podczas tej Liturgii usłyszymy na początku: „O, zaiste błogosławiona noc, w której łączy się niebo z ziemią”, a nie „O, zaiste błogosławiony wieczór…”.

Kongregacja Kultu Bożego wydała nawet specjalny list okólny o przygotowaniu i obchodzeniu Świąt Paschalnych. Czytamy w nim: „Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w nocy: nie wolno ich rozpocząć, zanim nie zapadnie noc, a należy je zakończyć przed świtem niedzieli [cyt. za: Mszał Rzymski, Wigilia Paschalna, Nr 3]. Zasada ta musi być interpretowana ściśle. Przeciwne jej nadużycia i tu i ówdzie praktykowane zwyczaje sprawowania Wigilii Paschalnej o godzinie, w której zwykło się antycypować Mszę niedzielną, zasługują na odrzucenie. Przytaczane przez niektórych powody antycypowania Wigilii Paschalnej, jak np. publiczne niebezpieczeństwo, nie są wysuwane w przypadku nocy Narodzenia Pańskiego lub innego rodzaju zgromadzeń.”

Mimo to w wielu parafiach Wigilia Paschalna rozpoczyna się dosyć wcześnie. Podyktowane jest to oczywiście względami praktycznymi: szybciej „skończyć” Wielką Sobotę, żeby rano, byle świt uczestniczyć na Rezurekcji (na szczęście w naszej parafii procesja rezurekcyjna odbywa się w środku nocy, po Liturgii Wigilii Paschalnej). Tymczasem Liturgia Wigilii Paschalnej jest centrum całego Triduum Paschalnego i na jej przeżywanie należy położyć szczególny nacisk. To źródło i ukoronowanie całej Liturgii, szczyt życia chrześcijańskiego.

Czy uroczystości nie można rozpocząć nieco wcześniej? Można, ale czy symbolika światła, paschału będzie dla nas czytelna i zrozumiała? Oczywistym więc jest, że właściwym czasem sprawowania Wigilii Paschalnej jest noc. W „Mszale Rzymskim” czytamy, że obrzędy Wigilii Paschalnej nie można rozpocząć, zanim nie zapadnie zmierzch. W tym kryje się zasadnicza prawda, że życie chrześcijańskie jest „ciągle na styku nocy z dniem, grzechu ze świętością. Jest ciągłym przechodzeniem od grzechu do świętości”.