Wilniuki obchodziły Kaziuki

Kaziuki to tradycja typowo wileńska, a za sprawą Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej zawitała do Piły. A konkretniej do naszego domu katechetycznego.

Czym są Kaziuki? To odbywający się od czterystu lat jarmark odpustowy w Wilnie w dzień świętego Kazimierza (4 marca). W jego trakcie odbywały się pochody na czele z kuglarzami i przebierańcami. Kaziuki miały miejsce na Placu Katedralnym, a od 1901 roku na Placu Łukiskim.

W przededniu tego wydarzenia, 3 marca, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej spotkali się, by razem poświętować przy tradycyjnym wypieku, sprowadzonym z Litwy (na zdjęciu w rogu).

Na pilskich „Kaziukach” kapelan stowarzyszenia przedstawił życiorys św. Kazimierza Królewicza. A przewodniczący Towarzystwa, Marek Fijałkowski, zaproponował termin wycieczki do Wilna i na Litwę. Wilniuki planują wyjazd w ojczyste tereny we wrześniu. Fijałkowski zachęcił także do zapisywania się w szeregi Towarzystwa, szczególnie młodych, potomków mieszkańców dawnego województwa wileńskiego.

[button size=”large” link=”http://1drv.ms/1e1qF3Q” target=”blank” align=”center”]Zobacz galerię zdjęć[/button]