Niezłomni Bohaterzy i ich rodziny byli na prezentacji książki

Na prezentacji książki „Jeszcze się Polska o nas upomni… Zeszyty Historyczne Pilskich Dni Żołnierzy Wyklętych” obecni byli nie tylko autorzy biogramów, ale też… Bohaterowie i ich rodziny!

[one_half]

Książka ta to nowa pozycja na rynku pilskim, która powinna się znaleźć w każdej bibliotece lokalnego patrioty. Zawiera biogramy Żołnierzy Wyklętych, związanych z naszym regionem, nie tylko tych, którym przysługuje ten tytuł na mocy ustawy.

Ideą tego wydawnictwa jest prezentacja sylwetek Żołnierzy Wyklętych, związanych z naszym regionem. Wszyscy oni w PRL z powodów politycznych nie mogli się publicznie wypowiadać o swoim zaangażowaniu w czyn niepodległościowy. Byli dyskryminowani, represjonowani, nikt im nie podziękował za odwagę i walkę o wolną Ojczyznę. Chcemy systematycznie przybliżać ich postaci mieszkańcom naszej Małej Ojczyzny. Upomnieć się po latach o należną im cześć i szacunek – wyjaśnia ks. dr Jarosław Wąsowicz, pod którego redakcją ukazała się książka.

[/one_half] [one_half_last]

[/one_half_last]

Prezentacja odbyła się 28 lutego w przededniu Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. W sali św. Jana Bosko zgromadziło się ponad 70 osób. Wśród nich był Zenon Jankowski – żołnierz 2 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, więźnia Kaługi, a także Roman Piszczek, syn Szczepana Piszczka komendanta XII Okręgu Narodowych Sił Zbrojnych – Armii Krajowej. Była też Grażyna Wierzbińska, córka Weroniki Kałas, żołnierza Armii Krajowej Okręgu Nowogródek; oraz wnuczki Stanisława Wienckowicza, żołnierza AK Okręgu Nowogródek.

– Cieszę się, że ci Bohaterzy i ich rodziny są wśród nas – mówił ks. Wąsowicz.

Podczas prezentacji autorzy pokrótce przedstawili postacie, które opisują w publikacji.

W książce są biogramy takich żołnierzy jak pułkownik Kazimierz Rybicki (1897-1985) – żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (autor Marek Fijałkowski z Muzeum Okręgowego w Pile), Szczepan Piszczek – obywatel Krajny, komendant XII Okręgu NSZ-AK (autor Piotr Tomasz z Krajenki), ks. kpt. Jan Cybulski SDB (1910-2000), żołnierz Armii Krajowej, kapitan V Brytyjskiej Armii Renu, proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Pile w latach 1964-1972, dziekan pilski w latach 1964-1979 (autor: ks. Jarosław Wąsowicz SDB).

W tej książce znajdziemy także sylwetkę Stanisława Wienckowicza (1923-2009), żołnierza Armii Krajowej Okręgu Nowogródek, sybiraka; Zenona Jankowskiego, żołnierza 2 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, więźnia Kaługi oraz młodej, odważnej dziewczyny, Weroniki Kałas z d. Hałaburda – żołnierza Armii Krajowej Okręgu Nowogródek, więźnia łagrów sowieckich.

Na zakończenie spotkania ks. Jarosław Wąsowicz zdradził kilka nazwisk Bohaterów Niezłomnych, którzy znajdą się w Zeszytach Historycznych w przyszłym roku. Będzie opisana m.in sylwetka ks. Stanisława Janika, żołnierza który służył wraz z ks. Cybulskim, a także Aleksandra Adama Kity (1912–1952), podpułkownika Wojska Polskiego, wykładowcy Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile. Jego szczątki zostały znalezione w kwaterze „na Łączce”.

Poniżej, tradycyjnie, nagranie ze spotkania.


[button size=”large” align=”center” target=”blank” link=”http://1drv.ms/1dMpuFn”]ZOBACZ ZDJĘCIA[/button]