Wykład o Żołnierzach i film o Kwaterze ”Ł”

W przededniu ogłoszenia przez IPN kolejnych nazwisk Bohaterów spoczywających w kwaterze „na Łączce” na Powązkach, pilanie mieli okazję obejrzeć film o pracach ekshumacyjnych przy tejże kwaterze.

Film „Kwatera Ł” to zapis pracy zespołu ekshumacyjnego odkrywającego prawdę o komunistycznych mordach w pierwszym dziesięcioleciu PRL- u (lata 1948 – 52). Ekipa młodych naukowców (archeologów, antropologów, lekarzy sądowych) w lecie 2012 r. na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie wydobywała z ziemi szczątki żołnierzy i działaczy podziemia antykomunistycznego w Polsce. Wśród zamordowanych, w więzieniu na ul. Rakowieckiej, znajdują się najwięksi Bohaterowie Polski: gen. August Emil Fieldorf „Nil” , rotmistrz Witold Pilecki, major Hieronim Dekutowski „Zapora” , major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” i wielu innych. Film ukazuje, również, rodziny zamordowanych, które dzięki ekipie dr hab. Krzysztofa Szwagrzyka odzyskują nadzieję na znalezienie szczątków swoich najbliższych.

– Pamiętajmy o tych badaniach, bo jest to wysiłek i naukowy i finansowy. Dlatego każdego dnia Pilskich Dni Żołnierzy Wyklętych młodzież kwestuje na prace wykopaliskowe kwatery „Ł” – przypomniała na początku spotkania Dorota Fechner z pilskich szkół salezjańskich.

Prezentacja filmu połączona była z wykładem nauczycielki historii. Poniżej można posłuchać interesującego wykładu o Bohaterach Narodowych.

– Żołnierze Polski Podziemnej to nie są przypadkowi ludzie. Dlaczego są niezłomni, wyklęci? Bo kochali Boga, kierowali się honorem i wypełniali swoje rozkazy! Jak czytam biografie Niezłomnych to widzę, jacy byli bardzo heroiczni. „Nie jesteśmy bez grzechu” – mówili o sobie, ale przecież bez kapelanów i sakramentów nie byliby w stanie tego piekła przetrwać – mówiła Fechner.


[button size=”large” align=”center” target=”blank” link=”http://1drv.ms/1cicH2J”]ZOBACZ ZDJĘCIA[/button]