Słuchali o historii ”Wyklętych”

Kolejny dzień II Pilskich Dni Żołnierzy Wyklętych za nami. Wczoraj odbył się wykład dr Rafała Sierchuły z Poznańskiego IPN. POSŁUCHAJ!

Prelegent pokrótce przedstawił sylwetki Bohaterów podziemia oraz ich oddziałów. Wykładu pod hasłem „Wierni Polsce aż po grób. Historia Żołnierzy Wyklętych” wysłuchało ponad 60 osób. Po wykładzie było wiele pytań, co wskazuje na żywe zainteresowanie tematem.

– Żołnierzy Wyklętych nie tylko zabijali, ale też wymazywali o nich pamięć. My teraz jesteśmy po to, aby tę pamięć i cześć przywrócić. Antykomunistyczni Powstańcy nie mogą zostać zapomniani, a święto Żołnierzy Wyklętych jest spychane przez władze – mówił na wykładzie dr Sierchuła.

Poniżej prezentujemy zapis fonograficzny ze spotkania.

A już dzisiaj zapraszamy do dawnego kina Iskra na pokaz głośnego w ostatnich latach filmu fabularnego „Historia Roja”, który stał się tzw. „półkownikiem”, ponieważ z jego produkcji wycofały się instytucje państwowe i ostateczne ukończenie tego projektu jest wspierane przez szereg inicjatyw społecznych. Pokazy, które odbędą się w Pile i Złotowie, decyzją reżysera filmu Jerzego Zalewskiego, będą ostatnimi publicznymi prezentacjami „Roja” w Polsce. Przyszłość filmu jest wielką niewiadomą.


[button size=”large” link=”http://1drv.ms/1dyf9Na” target=”blank” align=”center”]Zobacz galerię zdjęć[/button]