Koncert z niewygodną prawdą [AUDIO, VIDEO]

Prawie 200 osób, głownie młodych, wysłuchało koncertu hip-hopowego z przesłaniem, który odbył się wczoraj w ramach II Pilskich Dni Żołnierzy Wyklętych.

[one_half]

Przed pilską publicznością w auli szkół salezjańskich wystąpił Tadeusz „Tadek” Polkowski. Znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole hip-hopowym Firma, którego był współzałożycielem. Od 2011 r. prowadzi również solową działalność artystyczną i rapuje m.in w hołdzie żołnierzom wyklętym. Koncert odbył się w ramach akcji „Burza 2014”.

– Cieszymy się, że „Tadek”, mimo napiętego grafiku, znalazł dla nas czas. Dobrze, że jest tyle młodych ludzi. Wielu ludziom musi się to nie podobać, ponieważ w Pile pozrywano wiele plakatów, informujących o kolejnych punktach obchodów naszych dni pamięci o żołnierzach wyklętych. Tym bardziej musimy się mobilizować – mówił na wstępie ks. Jarosław Wąsowicz.

[/one_half] [one_half_last]

[/one_half_last]

Piosenki ku czci polskich bohaterów takich jak „Inka”, „Pilecki”, „Nil” przeplatane były przesłaniem „Tadka” do młodzieży. Mówił dużo o problemach dzisiejszej Polski: o wymieraniu narodu, o masowej emigracji, o braku polskiego kapitału w głównych mediach, o uhonorowywaniu oprawców bohaterów walczących o wolność Polski.

– Ten koncert to kontra wobec całej bandy, która po prostu chce źle dla naszego kraju, która opiekuje się zbrodniarzami i jest w stanie napluć na wszystko co polskie, dobre i katolickie. Przeciwko tym wszystkim pielęgnują te zgniłe i korupcyjne układy, postkomunistyczne sitwy, które rozkradają budżet państwa, zubożając nas na co dzień, budując oligarchiczne struktury, zarejestrowane w rajach podatkowych. Przeciwko tej całej bandzie jest ten koncert – mówił między piosenkami „Tadek”.

Hip-hopowiec przytaczał także wiele faktów historycznych z życia żołnierzy wyklętych, ale i nie tylko. Była mowa także o bitwie warszawskiej w 1920 roku.

Koncert trwał około półtorej godziny. Kolejny występ „Tadka” w ramach II Pilskich Dni Pamięci o Żołnierzach Wyklętych odbędzie się w środę, 26 lutego w sali kinowej Złotowskiego Centrum Aktywności Społecznej, al. Piasta 26, o godz. 19. A już dzisiaj zapraszamy do sali św. Jana Bosko przy naszym kościele, gdzie o godzinie 19. odbędzie się wykład dra Rafała Sierchuły z poznańskiego oddziału IPN, połączony z projekcją filmu dokumentalnego „Wierni Polsce aż po grób. Historia Żołnierzy Wyklętych”.


[button size=”large” link=”http://1drv.ms/1c2jQ72″ target=”blank” align=”center”]Zobacz galerię zdjęć[/button]