Marek Fijałkowski nowym prezesem ”Wilniuków”

Na corocznym spotkaniu opłatkowym Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Pile, które w tym roku odbyło się 23 stycznia, członkowie wybrali nowy zarząd.

[one_half]

Nowym prezesem Towarzystwa został jednogłośnie Marek Fijałkowski – historyk z Muzeum Okręgowego w Pile, postać dobrze znana pilanom, a prywatnie także wilniuk. Na stanowisku prezesa zastąpił śp. Wilhelminę Gabryś, która zmarła w grudniu minionego roku ».

Wśród siedmiu osób w zarządzie jest też nasza parafianka, Alina Kurcinowska (siostra zmarłej byłej prezes). To ona zorganizowała wileńskie spotkanie opłatkowe.

Nad duchowym rozwojem stowarzyszenia czuwać będzie ks. Jarosław Wąsowicz, który również znalazł się w zarządzie Towarzystwa. Jak czytamy na blogu » ks. Jarosława, „płynie w nim krew powojennych wędrówek Polaków”.

[/one_half] [one_half_last]

[/one_half_last]

– Mam nadzieję, że Miłośnicy Wilna pod wodzą Marka Fijałkowskiego, zachęcą młodych ludzi do wstąpienia w szeregi stowarzyszenia. W Pile jest sporo osób, których rodzice, albo dziadkowie mieszkali niegdyś na Wileńszczyźnie – wyraża nadzieję ks. Jarosław Wąsowicz, członek zarządu.

Jak zapewnia ks. Wąsowicz, zarząd będzie spotykał się co miesiąc w Inspektoracie Towarzystwa Salezjańskiego pw. św. Wojciecha w Pile.

– W dalekosiężnych planach mamy organizowanie wyjazdów do Wilna – zdradza salezjanin.

Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Pile zrzesza w swoich szeregach dawnych mieszkańców oraz ich rodziny przedwojennego województwa wileńskiego. Ich działalność skupia się nie tylko na kultywowaniu tradycji i przekazywaniu historii Wilna i Wileńszczyzny, ale także na pomocy szkołom, instytucjom i Polakom mieszkającym na terenie dzisiejszej Litwy.

[button size=”large” link=”http://sdrv.ms/1hR9plU” target=”blank” align=”center”]Zobacz galerię zdjęć[/button]