Oficjalna strona internetowa salezjańskiej parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Świętej Rodziny w Pile

Komunia święta dla bezglutenowców

Komunia święta Dla Chorych Na Celiakię Bezglutenowa Niskoglutenowa Komunikanty

Komunia święta dla bezglutenowców

Mamy dobre wieści dla osób chorych na celiakię i będących na diecie bezglutenowej. W naszym kościele można przyjmować Komunię świętą o niskiej zawartości glutenu (11 mg/kg – dopuszczalnej dawki dla chorych).

Aby przyjąć Pana Jezusa pod postacią hostii niskoglutenowej należy tuż przed jakąkolwiek mszą w naszym kościele zgłosić się do zakrystii i powiedzieć kapłanowi sprawującemu Eucharystię o chęci przyjęcia Komunii niskoglutenowej. Taka Komunia święta będzie udzielona po zakończeniu mszy świętej.

– Nie chcemy, aby takie osoby jakoś się szczególnie wyróżniały, bo mogą być skrępowane. Trudno też ograniczać ich jakąś konkretną godziną mszy świętej, na której byłaby udzielania Komunia niskoglutenowa. Dlatego podjęliśmy decyzję, że specjalna Komunia może być udzielana po każdej mszy, po wcześniejszym zapowiedzeniu się w zakrystii – tłumaczy ks. Janusz Zdolski.

Chorzy na celiakię nie mogą przyjmować klasycznej hostii w postaci pszennego opłatka. Normalny opłatek, który katolicy przyjmują, po konsekracji, jako Ciało Chrystusa, podczas Komunii świętej, zgodnie z wymaganiami prawa kanonicznego wypieka się z wody i z mąki pszennej. Ze względu na ten ostatni składnik nie mogą go przyjmować osoby chore na celiakię.

Jeden opłatek komunijny waży 0,5 g i zawiera 25 mg glutenu, a osoby chore mogą spożywać produkty, w których zawartość glutenu nie przekracza 20 mg/1 kg. Oznacza to, że malutki opłatek znacznie przekracza dopuszczalne normy glutenu i nie może być spożywany przez osoby chore na celiakię.

Według danych Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej w Polsce glutenu nie toleruje jeden procent społeczeństwa. Ponad 90 proc. osób nie wie jednak o swojej chorobie, która często objawia się w dość niespecyficzny sposób, np. chory może nie mieć żadnych dolegliwości układu pokarmowego, a jedynie uporczywe bóle głowy, stawów, osteoporozę czy anemię.

– Są badania naukowe, które wykazały, że mimo ścisłego przestrzegania diety bezglutenowej przyjmowanie raz w tygodniu zwykłej komunii prowadzi do uszkodzenia kosmków jelitowych i powstania stanu zapalnego u osób z celiakią. Niweczy to cały trud leczenia dietą. Dlatego zwykłe hostie są dla celiaków zakazane – mówi Małgorzata Źródlak, prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

Dzięki determinacji i działaniom Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w marcu 2009 roku postanowiono, iż osoby chore na celiakię mogą przyjmować Komunię świętą pod postacią hostii niskoglutenowej.

– Komunia jest chyba najbardziej spektakularną sprawą, którą udało nam się osiągnąć, ale dzięki naszym działaniom w ogóle zwiększa się wykrywalność celiakii i poprawia świadomość tego tematu – dodaje Źródlak.

Poniżej prezentujemy dokumenty, które potwierdzające ocenę zawartości glutenu w hostiach używanych przez nas dla osób chorych na celiakię oraz przyrzeczenie, że przy wypieku tych hostii została zachowana dyscyplina kościelna dotycząca materii Eucharystii.

 1. Natalia
  Natalia19 czerwca 2015

  Jako osoba chora na celiakię stwierdzam, że dla nas to lepiej, bo możemy przyjmować go częściej, a nie tylko raz na jakiś czaj jak do tej pory… Po mimo wiary organizm człowieka cierpi a Bogu chyba nie sądzę żeby przeszkadzało to, że będziemy przyjmować go częściej… skoro i tak cie przemienia jaki wpływ ma na to gluten

 2. lukasz
  lukasz20 maja 2014

  Polecam lekturę przepisów szanowny Księżom. Na prawdę nie wiecie, że lepszym rozwiązaniem tej sytuacji wskazywanym przez OWMR jest udzielanie Komunii Świętej pod postacią Krwi Pańskiej? Ciekawe, że chory może „niskoglutenowego” Pana Jezusa przyjąć dopiero po Mszy…

 3. Danuta
  Danuta18 lutego 2014

  Skoro wino zachowuje swą materię to dlaczego hostia niby ją zmienia? Przecież jedno to Ciało a drugie to Krew Chrystusa. Idąc Twym tokiem rozumowania wynika iż wino nie ulega przeistoczeniu. Prawidłowo krew ludzka nie zawiera alkoholu. Zastanów się najpierw człowieku nad swoją wiarą. I nie życzę Tobie takiej choroby.

 4. Marie
  Marie9 lutego 2014

  Wielebni Księża! Według mnie to elementarny brak wiary i objaw protestantyzmu w Kościele Katolickim! Czy udzielając Komunii Świętej mówią Księża „chleb z glutenem” czy „Ciało Chrystusa”? Skoro w Nim jest nasze uzdrowienie, to gdzie jest tu miejsce na wiarę???!!! Dla mnie to paranoja. Rozumiem, gdy alkoholik nie może przyjmować Komunii Świętej pod dwoma postaciami – alkoholizm jest nałogiem – zniewoleniem, więc trudno wystawiać zniewolonego nałogiem na pokusę pójścia w ciąg, skoro zachowane są właściwości materii czyli zapach i smak wina, ale jeśli przyjmujemy hostię, która uległa przeistoczeniu, to jakie znaczenie ma procent glutenu w niej zawarty???!!! Wiem, że „katolicy” przyjmują Chrystusa coraz częściej bez wiary, ale żeby to Księża chlubili się czymś takim – żenada!!! Polecam Księżom powtórzenie sobie fragmentów Ewangelii, w których opisane są uzdrowienia, których dokonywał Jezus i zadanie sobie pytania „Czy ja faktycznie wogóle wierzę, że Chrystus leczy tu i teraz?”. Radzę ludzi uczyć wiary i osobowej relacji z Bogiem, a nie wprowadzać i reklamować „niskoglutenowe Ciało Chrystusa”! Tkanka ludzka nie zawiera glutenu.

  • Mariusz
   Mariusz11 września 2014

   Pani Mario odpalmy Św.Inkwizycję.
   „Tkanka ludzka nie zawiera glutenu.”– Bawi się Pani w Kanibalizm?
   Zamiast opłatka będą dawane kapsułki z cyjankiem i też je pani będzie przyjmować bo zamienią się w tkankę ludzka?

   „Według mnie to elementarny brak wiary i objaw protestantyzmu w Kościele Katolickim!”
   Co to jest protestantyzm wie Pani? Nie? Polecam Google nie boli.

   „ale jeśli przyjmujemy hostię, która uległa przeistoczeniu, to jakie znaczenie ma procent glutenu w niej zawarty???!!!”– uległa przeistoczeniu a jeżeli nie uległa to co? Ksiądz był zbyt małej wiary ze mu się nie udało? i zamiast soczystego kawałka tkanki ludzkiej dostałem stary wafelek? tak na marginesie nie wiem czy nie przeterminowany?
   Pomijam już fakt że porównuje Pani celiakię z alkoholizmem zostawiam to już Pani sumieniu.
   Smuci mnie tylko jedno ze wśród chrześcijan są jak widać gorsi fanatycy niż wśród wyznawców Allacha.
   Tak Pani nakazuje Bóg?
   Przypomnę może bo jak widzę błądzi Pani:

   Uczynki miłosierdzia względem ciała:

   Głodnych nakarmić.
   Spragnionych napoić.
   Nagich przyodziać.
   Podróżnych w dom przyjąć.
   Więźniów pocieszać.
   Chorych nawiedzać.
   Umarłych pogrzebać.

   Uczynki miłosierdzia względem duszy:

   Grzeszących upominać.
   Nieumiejętnych pouczać.
   Wątpiącym dobrze radzić.
   Strapionych pocieszać.
   Krzywdy cierpliwie znosić.
   Urazy chętnie darować.
   Modlić się za żywych i umarłych.

 5. Teresa
  Teresa9 lutego 2014

  Kochani to w co my wierzymy ,o jakim gluten wy mowicie przeciez to zywy Pan Jezus a nie gluen.Gdzie wasza wiara???????

  • krzysiek
   krzysiek1 kwietnia 2014

   Widać, nigdy nie chorowałaś na celiakię. Nie życzę Ci tego.

   • Ewa Wasilewska
    Ewa Wasilewska24 stycznia 2015

    Witam,
    Ja nie mogę jeść mąki pszennej nawet w.dopuszczalnych dawkach
    Komunię przyjmuję czasami 3 w tygodniu i nic mi się nie dzieję, więcej wiary w Naszego JEZUSA
    Pozdrawiam

W ostatnim czasie odeszli do wieczności:

Więcej pogrzebów z naszej parafii znajdziesz na specjalnym kanale na Twitterze: @Pogrzeby»