Znaczenie naszego żłóbka

Tegoroczny żłóbek w naszym kościele jest wyjątkowy. Nawiązuje do jubileuszu 500-lecia potwierdzenia praw miejskich Piły.

„Zaprośmy Jezusa do naszego miasta” – głosi napis nad szopką, na potężnej planszy ze zdjęciem kościoła świętych Janów, tuż przed wyburzeniem. Wcześniej to on był naszym kościołem parafialnym. Jego zdjęcie w naszym obecnym kościele symbolizują pewną ciągłości historii, od 1619 roku, czyli od prawdopodobnego roku powstania naszej parafii.

Te wypalone mury zniszczonej świątyni śwśw. Janów są symbolem burzliwej historii naszego miasta. I właśnie pośród te burzliwe dzieje, przez ponad 500 lat przychodzi nieustannie do nas, do naszego miasta Chrystus. Tylko czy my potrafimy autentycznie Go przywitać w murach swoich pilskich domów, miejsc pracy, kościołów, urzędów, szpitali, szkół, przedszkoli…?

Obok planszy z kościołem, są jeszcze dwie mniejsze. Po lewej stronie jest zdjęcie dawnego kina Iskra przy ul. Kilińskiego. Drugie zdjęcie, nieco schowane, przysporzyło nam niemałych trudności z lokalizacją. Na szczęście z pomocą przyszli nam nasi parafianie. Po kilku minutach po opublikowaniu zdjęcia na Facebooku, pani Agnieszka poprawnie znalazła budynek z fotografii, za co serdecznie dziękujemy. Jest to budynek przy ul. Bydgoskiej 64, obok klubu seniora.

Niech to symboliczne przedstawienie naszego miasta nad żłóbkiem, gdzie narodził się Chrystus, przypominam nam, abyśmy nieustannie zapraszali Boga do naszych serc, by mógł żyć pośród nas. Tutaj, w Pile!

>>> Zobacz także: Wprowadzenie figurki Jezusa do żłóbka w kościele w Wigilię.

Szopka w kościele Świętej Rodziny w Pile 2013 (1)

Szopka w kościele Świętej Rodziny w Pile 2013 (3)

Szopka w kościele Świętej Rodziny w Pile 2013 (2)

Szopka w kościele Świętej Rodziny w Pile 2013 (5)   Szopka w kościele Świętej Rodziny w Pile 2013 (4)

Szopka w kościele Świętej Rodziny w Pile 2013 (6)

W tym roku po raz pierwszy stanął też żłóbek przed naszym kościołem. Figury najpierw cieszyły oczy na Pilskim Jarmarku Bożonarodzeniowym. Pracował nad nią pilski rzeźbiarz. Figury zostały wypożyczone dzięki uprzejmości Regionalnego Centrum Kultury w Pile.

Szopka w kościele Świętej Rodziny w Pile 2013 (7)