Roraty tylko rano

Wcześnie rano, ciemno, zimno, a my zapraszamy dzieci i dorosłych na roraty? Salezjanie powariowali? Nie! W końcu jest tak jak być powinno.

Od kilkunastu lat roraty w naszej parafii były odprawiane podwójnie: dla dorosłych o 7. rano, a dla dzieci o 16.30. Wreszcie msza święta roratnia jest tylko jedna, i to rano. I tu wcale nie chodzi o to, żeby uprzykrzać życie, bo „o 16.30 przecież wygodniej przyjść, niż rano”. Prawda, ale wtedy zaburzona jest cała istota rorat.

Spójrzmy najpierw na nazwę: »roraty«. Wzięła się ona z pierwszego wyrazu pieśni na wejście (introit) śpiewanej podczas rorat, czyli łacińskiego „Rorate coeli desuper et nubes pluant justum” (tłum. „Niebiosa spuście nam z góry, Sprawiedliwego wylejcie chmury”). To starotestamentalne wołanie do Boga, aby na ziemię zstąpił Zbawiciel. I od wieków ta msza, na której wybrzmiewały te słowa, była sprawowana o wschodzie słońca w okresie adwentu.

W roratach chodzi przede wszystkim o to, żeby nie zatraciły swojej siły. W liturgii jest to msza św. poranna, wyrażająca nasze oczekiwanie i tęsknotę za Chrystusem, który ma przyjść. Roraty są więc dla wszystkich, nie tylko dla dzieci, jak się w praktyce przyjęło. Nie ma chyba prostszego sposobu wyrażenia gotowości, jak wcześniejsze wstanie i wyjście do kościoła. Gdy pytamy dorosłych o ich najpiękniejszy adwent, wielu z nostalgią wspomina grudniowe, nieraz bardzo mroźne poranki, kiedy sami albo w towarzystwie kogoś starszego po ciemku szli do kościoła.

Dzisiaj nie wszyscy jednak rodzice gotowi są mobilizować swoje pociechy do pójścia rano na mszę św. To raczej dorośli, a nie dzieci, mają problemy z porannymi roratami. A trzeba pamiętać, iż w tym zwyczaju kryje się możliwość ćwiczenia woli i umiejętności wyrzeczenia, tak potrzebnych później w dorosłym życiu.

[info_box]

Roraty w naszym kościele:
od poniedziałku do soboty o godzinie 7.00

[/info_box]

PS. W przyszłym roku roraty będą zaczynały się o 6.50, aby dzieci mogły być szybciej w szkole.

[button size=”large” link=”http://sdrv.ms/1chG4vt” target=”blank”]Zobacz galerię zdjęć[/button]