Wyjechał zadowolony!

Zakończyła się trzydniowa wizytacja ks. biskupa Krzysztofa Zadarki. Biskup wyjechał od nas zadowolony! Docenił duszpasterstwo salezjanów i zaangażowanie wiernych w parafię. Teraz czekamy na protokół powizytacyjny.

Wizytacja rozpoczęła się w niedzielę, 10 listopada, o godzinie 11. Chwilę przed mszą bp Zadarko przyjechał do naszej parafii prosto z Koszalina. Tuż przed celebracją Eucharystii, ministranci w imieniu całej parafii serdecznie powitali biskupa. Podczas tej mszy bp Krzysztof wygłosił do wiernych kazanie.

Jeszcze tego samego dnia biskup poświęcił Rondo im. Franciszka Toboły (pisaliśmy o tym tutaj: Rondo pierwszego prezydenta Piły) oraz wysłuchał koncertu z okazji Święta Niepodległości w Miejskim Domu Kultury. Niedzielny wieczór był zarezerwowany dla wspólnego spotkania z księżmi.

Natomiast 11 listopada, w Święto Niepodległości, biskup najpierw wizytował kancelarię, czyli sprawdzał czy jest prowadzona poprawnie. Naszemu kanclerzowi – ks. Januszowi Zdolskiemu nie można było nic zarzucić. Później odbyła się modlitwa z kapłanami z dekanatu, a po niej uroczysta msza święta dla całego miasta z racji 95. rocznicy odzyskania niepodległości. (pisaliśmy o tym tutaj: Pokój jest najwłaściwszym wymiarem Niepodległości). Wieczorem biskup spotkał się z Radą Wspólnoty Wychowawczo-Duszpasterskiej. Około 45 osób, przez ponad 3 godziny, opowiadało o zaangażowaniu świeckich w parafię. Po wysłuchaniu wszelkich uwag, głos zabrał bp Zadarko.

– Cieszę się, że tutaj w tej wspólnocie najważniejszym akcentem jest Kościół i moc modlitwy. Wszystko może być w parafii, ale bez modlitwy staniemy się socjologicznym tworem społecznym, „katolickim domem kultury” – mówił do zebranych biskup.

Wspomniał także o tym, że nie zawsze musimy oczekiwać na owoce świeckiej pracy duszpasterskiej. – Ktoś inny sieje, ktoś inny daje wzrost, a kto inny zbiera! – dodał ks. biskup.

Ostatniego dnia wizytacji, czyli we wtorek 12 listopada bp Krzysztof Zadarko odwiedził dwie szkoły. Gimnazjum nr 4 oraz Szkołę Podstawową nr 5. W tej ostatniej, specjalnie na tę okoliczność dzieci z klas IV-VI pod czujnym okiem katechety Romana Badziąga przygotowały krótki program artystyczny. Potem ksiądz biskup miał okazję porozmawiać z przedstawicielami wszystkich klas.

Dzieciaki były biskupem wręcz zauroczone. Chętnie odpowiadały na jego pytania i same go nimi zasypywały. Nauczyły się również od księdza biskupa wierszyka i wspólnie z nim śpiewały piosenkę. Żałowały tylko, że czas księdza jest ograniczony. Poza tym ksiądz miał jeszcze w „piątce” do wykonania zadanie. Został poproszony o wybranie trzech najlepszych prac plastycznych uczniów biorących udział w konkursie „Biskup w oczach dziecka” i wręczenie nagród zwycięzcom.

[button size=”small” link=”http://sdrv.ms/1br8UN1″ target=”blank”]Zobacz galerię zdjęć z rozpoczęcia wizytacji[/button]

[button size=”small” link=”http://sdrv.ms/1gFyJgj” target=”blank”]Zobacz galerię zdjęć ze spotkania Rady Wspólnoty Wychowawczo-Duszpasterskiej z biskupem[/button]