Przewodnik po Wszystkich Świętych

Stojąc zadumani nad grobami naszych bliskich pamiętajmy, że 1 listopada obchodzimy jedną z najbardziej radosnych uroczystości w Kościele katolickim, czyli święto tych wszystkich, którzy oglądają Boga i radują się w wiecznej chwale.

Po pierwsze wiedzmy, że tego dnia jako katolicy powinniśmy uczestniczyć przede wszystkim w Eucharystii. Msze święte w naszym kościele według rozkładu niedzielnego, czyli o 6.30, 8., 9.30, 11., 12.30, 15. i 18. Dodatkowo zapraszamy na mszę na cmentarzu komunalnym, która odbędzie się o godzinie 15 (plac centralny cmentarza przy Krzyżu Katyńskim). O 14. sprzed głównej bramy cmentarza ruszy procesja.

Mimo, że 1 listopada wypada w piątek, to tego dnia nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Po drugie, jeśli będziecie chcieli jechać na cmentarz, pamiętajcie, że wiadukt jest w remoncie i mogą być potężne korki. Lepiej jechać na cmentarz przez ul. Bydgoską i obwodnicą, albo Kotuńską Drogą, Siemiradzkiego i ul. Wiosny Ludów. Na cmentarz kursować będą także specjalne linie MZK. Więcej informacji: KLIKNIJ.

Zmieniony będzie także ruch na ulicach przy samym cmentarzu, wzorem lat ubiegłych. Zalecamy ostrożność, cierpliwość i modlitwę do św. Krzysztofa. Policja informuje, że

  • Ulica Motylewska od skrzyżowania z ulicą Przemysłową – wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu.
  • Przy ulicy Przemysłowej ruch odbywał się będzie w jednym kierunku – do centrum miasta, natomiast ruch autobusów wzorem lat ubiegłych odbywał się będzie w dwóch kierunkach.
  • Na głównych skrzyżowaniach w obrębie cmentarza komunalnego w Pile będą wyznaczone stałe posterunki regulacji ruchu.
  • Przy al. Poznańskiej przed skrzyżowaniem z ulicą Motylewską, lewy pas ruchu w kierunku miasta będzie okresowo zamknięty.

phpThumb_generated_thumbnailjpg

Po trzecie jak już będziecie na cmentarzu, to zachęcamy do odmówienia chociażby jednego Zdrowaś Maryjo nad mogiłą salezjanów. Grób znajduje się w kwaterze 7B:

cmentarz1_small
Grób Salezjański Piła (Salezjanie w Pile)

Po czwarte: nie polecamy kupna krówek i żelek na cmentarzu. To nie jest na to czas i miejsce. Przeżyjmy Wszystkich Świętych świątecznie, a nie myśląc ciągle o tym, żeby coś kupić.