Mniej ludzi w kościele, ale więcej do Komunii

Tylko, a może aż 19 procent wszystkich naszych parafian uczestniczy w niedzielnej mszy świętej. Spada ilość, ale rośnie jakość. Porównując zeszłoroczne statystyki, to w tym roku więcej osób przyjmuje Komunię świętą.

Jak co roku, w drugiej połowie października w kościołach w całej Polsce przeprowadza się liczenie wiernych. Nie inaczej było u nas: ministranci, kościelny i księża pieczołowicie liczyli kobiety i mężczyzn, znajdujących się w kościele oraz tych, którzy przyjmują Komunię świętą.

Utrzymuje się trend mówiący, że „idziemy w jakość, a nie ilość”. W niedzielnych Eucharystiach (w tym trzech, które odbyły się w sobotę, ale partycypują w niedzieli) w sumie uczestniczyło 2929 wiernych. O 114 osób mniej niż w 2012 roku. Przyjmując za sto procent liczbę 15 000 wiernych, to procentowo w niedzielnej Eucharystii uczestniczy 19% parafian.

Cieszy nas wzrost świadomości uczestniczących w niedzielnej mszy, który przekłada się na wzrost osób przyjmujących Komunię świętą. W porównaniu z zeszłym rokiem, to jedność z Chrystusem w Eucharystycznym chlebie dzieli o 185 osób więcej niż w poprzednim roku. W sumie do Komunii świętej przystąpiło 1684 wiernych. To 57% wszystkich wiernych w kościele. Do Komunii św. nadal nie przystępuje 43% wiernych z tych, którzy uczestniczą we mszy (w 2012 roku było to 48%).

Wykres - liczba wiernych w kościele Świętej Rodziny w Pile

Nadal najpopularniejszą mszą świętą jest ta odprawiana o 9.30. Uczestniczy w niej nawet więcej osób niż w zeszłym roku. Drugą, najbardziej popularną mszą świętą nie jest już 12.30, a 8.00, która awansowała o dwa oczka, w porównaniu do ubiegłego roku. Dodatkowo przybyło nam… niedzielnej mszy. Jedna ze wspólnot neokatechumenalnych, niedzielną Eucharystię przeżywa już w sobotę o 17.30. Na mszach neokatechumenalnych jest największy procent przyjmujących Komunię w stosunku do uczestniczących (95% – 100%).

Wykres liczba osób na mszy świętej piła 2013

Wykres statystyki kościoła liczba przyjmujących komunię świętą Piła 2013

tabela wierncyh uczestniczacych we mszy świętej i przyjmujących Komunię świętą Piła Liczenie wiernych 2013

Wykres4

[fancy_link link=”/?p=11952″]Statystyki z 2012 roku (w sprawozdaniu)[/fancy_link] [fancy_link link=”/?p=7132″]Statystyki z 2011 roku[/fancy_link] [fancy_link link=”/?p=3646″]Statystyki z 2010 roku[/fancy_link]