Trzy razy krzyż!

W momencie gdy w pewnej komercyjnej stacji telewizyjnej zaczynał się program, w którym trzy skrzyżowane belki oznaczają odpadnięcie uczestnika z programu; my stanęliśmy też pod trzema skrzyżowanymi belkami. Ale jakże innymi. Zwycięskimi!

To już tradycja w naszej parafii szczególnie czcimy święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Każdego roku, 14 września, modlimy się przy każdym z trzech krzyży na terenie naszej parafii. Trochę inaczej było w tym roku, bo nie wszystkie apele zaczęły się o jednej godzinie.

Ze względu na to, że wspólnoty neokatechumenalne w sobotę wieczorem mają swoją Eucharystię, godzina rozpoczęcia prowadzonego przez nich apelu została przesunięta pół godziny wcześniej, niż przy innych krzyżach. I tak apel przed kościołem rozpoczął się o 19.30.

– Nie musimy „podwyższać” krzyża, bo on jest już przez nas wywyższony! Właśnie przez to, że się tutaj gromadzimy i wspólnie modlimy – mówił na początku ks. proboszcz Zbigniew Hul.

Rozważania modlitewne przeplatane były sporą ilością pieśni neokatechumenalnych na temat krzyża i męki Chrystusa. Na placu kościoła zgromadziło się około 60 osób. Było sporo dzieci.

Pieśni takie jak „Krzyżu Święty, nade wszystko…”, znane z okresu Wielkiego Postu, słychać było na ul. O. M. Kolbe. Przy krzyżu tymi słowami modliła się wspólnota Odnowy w Duchu Świętym, z ks. Krzysztofem Oleszkiewiczem na czele. Wraz z nimi w modlitwie uczestniczyło ok. 40 wiernych.

Wielkopostne pieśni słychać było też na al. Niepodległości. Przy tamtejszym krzyżu, upamiętniającym ofiary tragicznego wybuchu sprzed ponad 50 lat, modlitwie przewodniczyły „Miecze Ducha”. Oprócz dziesięciu osób ze wspólnoty na apel przyszło jeszcze… siedem osób.

– Zjednoczeni w Duchu Świętym możemy się modlić i sławić Krzyż Chrystusa. Bóg pokazuje nam w najnowszej historii, że dzisiaj także można umrzeć za krzyż – mówił ks. Piotr Grzymała na apelu.

Ale jak tu umierać za krzyż, skoro w spotkaniu modlitewnym, które miało nas pobudzać do refleksji nad tajemnicą, jaką kryje Krzyż Zbawiciela, z roku na rok uczestniczy coraz mniej ludzi?

[button size=”large” link=”http://sdrv.ms/165oCa1″ target=”blank”]Zobacz galerię zdjęć[/button]