Pamiętamy o zabitych dzieciach

Pięćdziesiąt cztery lata temu dochodzi w Pile do najtragiczniejszego powojennego wypadku. W wyniku wybuchu niewypału na Gwdą ginie jedenaścioro dzieci w wieku od 6 do 16 lat.

W rocznicę tego tragicznego wydarzenia, czyli w niedzielę 1 września, wieczorem, przy krzyżu przy al. Niepodległości, który stał się symbolem tamtej tragedii, odbył się apel w hołdzie zabitym.

Dziś mieli by ponad 60 lat. Mimo to niektórym osobom, zgromadzonym przy krzyżu poleciały łzy. Apel, przygotowany głównie przez członków wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym, przywołał dawne, bolesne wspomnienia „bezsensownej śmierci”. We wspólnej modlitwie uczestniczyła około setka osób. Przewodniczył ks. Piotr Grzymała.

Chcemy także ponowić naszą prośbę, którą już raz skierowaliśmy podczas apelu. Otóż na potrzeby kroniki i strony parafialnej potrzebujemy zdjęcia z pogrzebu dzieci, które zginęły w tej tragedii. Pogrzeb ten odbył się w naszym kościele, jednak w naszych archiwaliach są zaledwie 4 zdjęcia, a wiemy, że rodziny tragicznie zmarłych, mają więcej zdjęć. Bardzo prośmy o użyczenie tych zdjęć, celem zeskanowania. Oryginały zostaną oddane na następny dzień. Zdjęcia można przynosić do kancelarii parafialnej.

[button size=”large” link=”http://sdrv.ms/15DGmjt” target=”blank”]Zobacz galerię zdjęć[/button]