Nowe Sanktuarium Wspomożycielki

Ksiądz Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź zrobił kolejny krok w stronę Maryi Wspomożycielki Wiernych. Ogłosił rumski kościół parafialny – SANKTUARIUM MARYI WSPOMOŻYCIELKI WIERNYCH.

W dekrecie wydanym przez Metropolitę Gdańskiego czytamy: „… zgodnie z Kan. 1230-1234 Kodeksu Prawa Kanonicznego, kierując się dobrem Wiernych, mocą niniejszego dekretu z dniem 24 maja 2013 r. ustanawiam Kościół pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych. Niech to Sanktuarium stanie się na Ziemi Gdańskiej nowym miejscem Kultu naszej Matki i niech jednoczy wokół Jej Syna, byśmy coraz bardziej kierowali się w relacjach międzyludzkich miłością, i uświadamiali sobie, jak bardzo każdy człowiek potrzebuje orędownictwa Chrystusowej Matki.”

Z naszej parafii wyruszyła autokarowa pielgrzymka wiernych, aby osobiście uczestniczyć w tych uroczystościach dnia 24 maja br. Uroczystościom tym przewodniczył Radca Generalny Regionu Europy Północnej Towarzystwa Salezjańskiego ks. Marek Chrzan sdb. Dekret Księdza Arcybiskupa odczytał Wikariusz Biskupi ks. prałat Andrzej Penke, któremu wierni kilkakrotnie przerywali brawami na znak ogromnej radości. Podczas tej uroczystości zostało także poświęcone i włożone w rękę Maryi złote berło na znak królewskiej godności Maryi. berło ufundowane z wot ofiarowanych przez wiernych za otrzymane łaski za wstawiennictwem Rumskiej Wspomożycielki Wiernych.

Jako parafia uczestniczyliśmy także 12 października 2012 roku w uroczystościach koronacji tego obrazu, który odbiera cześć od końca lat czterdziestych poprzedniego wieku. W drodze na uroczystości odwiedziliśmy także Centrum Kaszubskie w Szymbarku, kościół pw. Świętego Krzyża w Rumi i cmentarz parafialnym na którym spoczywa były proboszcz naszej parafii śp. Ks. Jan Cybulski sdb.

Pielgrzymka odbyła się staraniem członków Stowarzyszenia czcicieli Maryi Wspomożycielki Wiernych  (ADMA).

[button size=”large” link=”http://sdrv.ms/16BlpWj”]Zobacz galerię zdjęć[/button]