Kardynał Nycz w Pile na 500-lecie miasta

Kardynał Kazimierz Nycz odprawił 18 maja na pl. Zwycięstwa uroczystą mszę świętą z okazji 500-lecia Piły. Od tego dnia Piła oficjalnie ma dwóch patronów.

Podczas wieczornej mszy na placu Zwycięstwa ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej odczytał dekret Stolicy Apostolskiej o nadaniu naszemu miastu patronów: św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelistę.

– Niech duch świętojanowy od tego momentu w Pile będzie jeszcze bardziej wyraźny. A wstawiennictwo u Boga niech będzie ubogacającym życie tego miasta. Bogu na chwałę! – mówił bp Dajczak.

Po ogłoszeniu decyzji rozległy się gromkie brawa. Mszy świętej przewodniczył metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz, wraz z biskupami diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej oraz księżmi z dekanatu pilskiego. I choć chwilę przed rozpoczęciem Eucharystii przeszła burza to wierni dopisali. Sporo było również pocztów sztandarowych.

– Dziękuję wszystkim, których nie wystraszyła pogoda – zwrócił się do pilan kardynał. I przyznał, że modlił się o dobrą pogodę.

Podczas kazania kard. Kazimierz Nycz odniósł się m.in do historii miasta. Przywołał także niedawne konklawe, w którym uczestniczył po raz pierwszy. Przestrzegał także przed fałszywym zachwytem nad tym, co mówi papież Franciszek.

– Kiedy papież mówi: „chcę Kościoła ubogiego i dla ubogich” to ma na myśli wszystkich: nas tu obecnych, jak i polityków – zaznaczył Nycz.

Metropolita apelował także o troskę o rodziny i nasz kraj. – Wpatrzeni w historię waszego miasta pomyślmy o odpowiedzialności za język, troszczmy się o kulturę, tożsamość i o to wszystko, dzięki czemu możemy dzisiaj obchodzić jubileusz 500-lecia – dodał kardynał.

Odpowiedzialność, o której wspomniał kard. Nycz, widać było m.in w modlitwie wiernych, w której padły słowa: „Czekoladowy ptak, różowy balonik, tęczowa chorągiewka i krzyż sklecony z puszek „zimny Lech” nigdy nie zastąpią białego Orła, biało-czerwonej flagi, zbroczonej naszą krwią i czuwającego nad Polską z wysokości Giewontu krzyża.”

Tutaj przeczytasz całą treść modlitwy wiernych.

Po mszy przedstawiciele władz miasta, razem z duchownymi złożyli kwiaty pod figurą Jana Pawła II, który w tę sobotę obchodziłby swoje urodziny.

– To, że dekret o nadaniu Pile świętych patronów odczytany został właśnie 18 maja to znak szczególny – powiedział na zakończenie prezydent Piły, Piotr Głowski.

[button size=”large” link=”http://sdrv.ms/19isJU7″ target=”blank”]Zobacz galerię zdjęć[/button]