W mrozie i śniegu za krzyżem

Nie ma lepszego przygotowania się do świąt Paschy, niż rozważanie męki pańskiej. A jeszcze lepiej, kiedy rozważanie połączone jest z dawaniem świadectwa swojej wiary. Wyjść na ulicę swojego miasta i iść za krzyżem – to jest dopiero odwaga!

Mimo ewidentnie niesprzyjającego mrozu, setki pilan dały świadectwo przywiązania do Chrystusa i uczestniczyły w drodze krzyżowej ulicami miasta. To tradycyjne nabożeństwo, odprawiane w piątek przed niedzielą palmową, poprowadził biskup Paweł Cieślik.

– Chcemy odpowiedzieć całym sercem na zaproszenie Chrystusa do rozważania Jego męki chociaż warunki nie są takie jakie byśmy sobie życzyli. Ta ofiara i poświęcenie jest szczególnie wymowne w czasie naszej drogi krzyżowej – mówił na wstępie biskup Cieślik.

Drogę poprzedziła msza święta w kościele św. Stanisława Kostki, sprawowana w intencji miasta i wiernych. Biskup podkreślił  także szczególny wymiar tegorocznej drogi. Odbywała bowiem się ona w roku jubileuszowym 500-lecia miasta.

Oblodzony krzyż na swoich barkach nieśli księża, strażacy, policjanci, służba zdrowia, jak i przedstawiciele różnych parafii, grup i stowarzyszeń m.in. członkowie Trzeciego Zakonu, Salezjanie Współpracownicy, Akcja Katolicka, Civitas Christiana, Żywy Różaniec, ruchy maryjne, Stowarzyszenie Maryi Wspomożycielki Wiernych, Towarzystwo Przyjaciół Chorych, Duszpasterstwo Akademickie, ruchy młodzieżowe, Neokatechumenat, Odnowa w Duchu Świętym czy ministranci.

Wierni przeszli tradycyjną trasą: przez centrum miasta do figury papieża Jana Pawła II na pl. Zwycięstwa.

– Papież Polak, który na nas spogląda z figury ma już swojego drugiego następcę. Mamy  nadzieję że nadejdą nowe czasy dla Kościoła. Oby były one przeżyte z głęboką wiarą tak jak żeśmy przeżywali w głębokim duchu wiary tę drogę – mówił na zakończenie pasterz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Biskup Paweł podziękował za to, że tak wielu pilan wzięło udział w tej drodze krzyżowej, mimo mrozu.

– Przyznam się, że to była to jedna z najzimniejszych dróg krzyżowych, przynajmniej z tych których ja przeżywałem, w Pile – dodał. Złożył także pilanom najserdeczniejsze życzenia wielkanocne.

[button size=”large” link=”http://sdrv.ms/YRBFsZ” target=”blank”]Zobacz galerię zdjęć[/button]