Modliliśmy się za Piłę w dniu 500. urodzin

To znamienne, że w niegdyś „czerwonym” mieście rozpoczyna się oficjalne obchody potwierdzenia praw miejskich od mszy świętej. 4 marca nasza świątynia gościła jubilatów – pilan, modlących się za miasto.

4 marca 1513 roku król Zygmunt Stary potwierdził nadane ponad pół wieku wcześniej prawa miejskie Piły. 4 marca 2013 roku ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej biskup Edward Dajczak koncelebruje eucharystię za byłych, obecnych i przyszłych mieszkańców miasta. Ta msza otwiera obchody 500-lecia miasta.

Dodatkowo msza odbywa się w świątyni, który jest jakby odzwierciedleniem burzliwej historii miasta. Kościół Świętej Rodziny został zbudowany w 1914 roku, jako kościół pomocniczy dla Niemców, aby oddzielić ich od Polaków modlących się w kościele pw. świętych Janów. Parafia św. Janów to ostoja polskości w Pile. Powstaje w 1619 roku. Świątynia parafii, która znajdowała się nad Gwdą towarzyszy miastu przez wieki, dzieląc jego losy. Kilkakrotnie płonie. W końcu zostaje zburzona. W 1975. Przez „czerwonych”.

– Wczoraj, dziś i jutro są nierozdzielne, nie można ich rozdzielić, bez zniszczenia czegoś. Trzeba budować na wczoraj i dziś i wtedy jest jutro. O to się będziemy modlić. Proszę Boga, żebyśmy mogli otworzyć na mojego swoje serca – mówi biskup Dajczak.

W kazaniu biskup Dajczak mówi, że świat człowieka, to jego dom. Dom, jego otoczenie, ludzie, a potem władza, również polityczna. W Pile to również kwestie narodowościowe, bo przez tę ziemię przesuwano granicę w jedną i drugą stronę, a w środku byli ludzie. To wszystko w tym mieście ma wymiar niepowtarzalny i jedyny w sobie. Dziś tu brzmi język polski. – Człowiek nie może dać drugiemu człowiekowi więcej, niż dać siebie – zakończył kazanie biskup Dajczak.

Eucharystię kończy pieśń „Boże coś Polskę…”. Dalsze obchody przeniosły się do Regionalnego Centrum Kultury Fabryki Emocji, gdzie odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Piły.

[button size=”large” link=”http://sdrv.ms/11OjzLc” target=”blank”]Zobacz galerię zdjęć[/button]