Zakończyliśmy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. . .

… ale nie zakończyliśmy modlitw, tak bardzo potrzebnych do jedności wszystkich wierzących w Chrystusa. Świętem nawrócenia św. Pawła zakończył się tydzień, kiedy chrześcijanie, bez względu na różnice międzywyznaniowe stawają do wspólnej modlitwy o jedność. Także w Pile było obchodzone to święto. 

W poniedziałek, 21 stycznia 2013 r., wieczorem, w parafii św. Antoniego, na modlitwie zgromadzili się wyznawcy różnych wyznań chrześcijańskich. Było obecnych 6 księży kościoła rzymskokatolickiego, ksiądz grekokatolicki oraz ksiądz wyznania ewangelicko-metodystycznego. Nabożeństwu przewodniczył ks. prof. Janusz Bujak, diecezjalny referent ds. ekumenizmu.

– Nabożeństwa ekumeniczne, które się odbywają m.in. w naszym mieście, prowadzą do tego, aby nasze serca były przyjaźnie nastawione na innych, a tym samym jest to mały krok, który przybliża do jedności wszystkich wierzących w Chrystusa. Choć przed nami jeszcze daleka droga, to powinniśmy nie ustawać w tym dążeniu – tłumaczy ideę wspólnych spotkań ks. Janusz Zdolski z kościoła rzymskokatolickiego.

Myślenie o jednym kościele chrześcijańskim jest jednak niemożliwe, choć pozostaje wiara.

Gdybyśmy nie wierzyli, że kiedyś nastąpi zjednoczenie kościołów chrześcijańskich to zbyteczne byłyby nasze starania – dodaje ks. Zdolski.

Jak dla mnie postęp ekumenizmu zależy wielokrotnie od indywidualnych cech, chęci, wzajemnego zrozumienia. Pomimo tego że jest  delikatnych gruntem to ma sens, aby po nim chodzić – mówi ks. Tomasz Wola, proboszcz pilskiej parafii ewangelicko-augsburskiej.

W Pile jedność widać nie tylko przez jeden tydzień w styczniu. Są także okazjonalne spotkania, na które zapraszani są przedstawiciele różnych wyznań. O osobisty wymiar ekumenizmu, do którego nawołują kapłani to przede wszystkim modlitwa w intencji o jedność.

Tygodnie Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywają się od roku 1968. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem „Czegoż żąda Pan od ciebie?”. Zaproponowali je chrześcijanie z Indii, inspirując się – jak sami to podkreślili w materiałach informacyjnych – walką dalitów, czyli członków najniższych kast w tym kraju, o swoje prawa. W naszym kraju w obchodach Tygodnia Modlitw uczestniczy Kościół rzymskokatolicki, Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów.

[button size=”large” link=”http://sdrv.ms/WrGxUv” target=”blank”]Zobacz galerię zdjęć[/button]