Żłóbek w kościele to nie dekoracja

Małe, duże, w nawie bocznej, w ołtarzu – nie ważne jakie i gdzie. Przez okres Bożego Narodzenia w kościołach królują żłóbki Pańskie. Prezentujemy wam szopki z pilskich kościołów.

– Żłóbek w kościele to nie dekoracja kościoła na czas zimy, ale wizualizacja słów Ewangelii św. Łukasza z rozdziału 2 – mówi ks. Janusz Zdolski.

 A Ewangelia jasno mówi: „Nie bójcie się! Zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: Dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie” – to słowa anioła zwiastującego pasterzom wypełnienie proroctw Starego Testamentu w osobie Dziecięcia Jezus złożonego w żłobie, i one stanowią istotną treść duchowych przeżyć Uroczystości i całego Okresu Narodzenia Pańskiego.

– Szopki w kościołach to nie tylko zwyczaj, folklor, ozdoba. To jest symbol wielkiej i świętej tajemnicy. W żłóbku i złożonym w nim Dzieciątku poprzez wiarę dostrzegamy Zbawiciela, który przyszedł, aby obdarzyć nas życiem wiecznym, aby wyzwolić nas z niewoli grzechu i uczynić wolnymi dziećmi Boga – dodaje ks. Janusz.

Jeżeli sięgnąć do historii szopek to pierwszy rozpoczął kultywowanie tej tradycji św. Franciszek z Asyżu. Ten święty jako pierwszy na świecie wprowadził w Kościele Katolickim zwyczaj urządzania żłóbka z okazji Wigilii Bożego Narodzenia. Miało to miejsce 24 grudnia 1223 w Greccio we Włoszech.

A jak szopki wyglądają w Pile?

W tym roku tylko jedna parafia – pw. Miłosierdzia Bożego – zdecydowała się wystawić ruchomą szopkę. W innych pilskich kościołach są to najczęściej statyczne figury świętych – Maryi, Józefa i Dzieciątka Jezus, a także pastuszków i trzech króli.

W kościele pw. św. Stanisława Kostki przy szopce leżą serduszka dzieci z wypisanymi prezentami dla Jezuska. Ciekawe umiejscowienie szopki jest w kościele św. Rafała Kalinowskiego, w kaplicy szpitala oraz w parafii garnizonowo-cywilnej pw. NMP Królowej Polski. Tam szopki znajdują się w centrum, świątyni. W kościele na Zielonej Dolinie po prawej i lewej stronie znajdują się naturalnej wielkości tekturowa święta rodzina, a poniżej w żłóbku figurka Nowonarodzonego Boga.

Natomiast w kościele przy ul. Podchorążych nad ołtarzem zbudowany został baldachim niczym z prawdziwej szopki. – Dwa lata temu szopka była po prawej, w zeszłym roku po lewej to w tym roku zrobiliśmy ją na środku. Przy jej ustawianiu pomagali wierni – mówi ks. Zbigniew Kłusek, proboszcz NMP Królowej Polski.

Szopki w kościołach można oglądać do święta Ofiarowania Pańskiego (Matki Boskiej Gromnicznej) – 2 lutego.

[button size=”large” link=”http://sdrv.ms/YYCYei” target=”blank”]Zobacz zdjęcia naszej szopki[/button]

[button size=”large” link=”http://sdrv.ms/V6norq” target=”blank”]Zobacz zdjęcia szopki (fot. Janusz Witt)[/button] [fancy_images width=”185″ height=”185″] [image title=”Parafia pw. św. Antoniego” alt=”Parafia pw. św. Antoniego” caption=”Parafia pw. św. Antoniego”]http://www.swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2012/12/Sw_antoni.jpg[/image] [image title=”Parafia pw. NMP Wspomożenia Wiernych” alt=”Parafia pw. NMP Wspomożenia Wiernych” caption=”Parafia pw. NMP Wspomożenia Wiernych”]http://www.swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2012/12/wspomozycielka.jpg[/image] [image title=”Parafia pw. św. Jana Bosko” alt=”Parafia pw. św. Jana Bosko” caption=”Parafia pw. św. Jana Bosko”]http://www.swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2012/12/Sw_jan_bosko.jpg[/image] [image title=”Parafia pw. św. Stanisława Kostki” alt=”Parafia pw. św. Stanisława Kostki” caption=”Parafia pw. św. Stanisława Kostki”]http://www.swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2012/12/Sw_kostka.jpg[/image] [image title=”Parafia pw. Miłosierdzia Bożego” alt=”Parafia pw. Miłosierdzia Bożego” caption=”Parafia pw. Miłosierdzia Bożego”]http://www.swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2012/12/milosierdzie.jpg[/image] [image title=”Parafia pw. św. Rafała Kalinowskiego” alt=”Parafia pw. św. Rafała Kalinowskiego” caption=”Parafia pw. św. Rafała Kalinowskiego”]http://www.swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2012/12/kalinowski.jpg[/image] [image title=”Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP” alt=”Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP” caption=”Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP”]http://www.swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2012/12/Sw_jozef.jpg[/image] [image title=”Parafia pw. NMP Królowej Polski” alt=”Parafia pw. NMP Królowej Polski” caption=”Parafia pw. NMP Królowej Polski”]http://www.swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2012/12/NMP_czestochowska.jpg[/image] [image title=”Kaplica pw. Pierwszych Męczenników Polskich w szpitalu specjalistycznym” alt=”Kaplica pw. Pierwszych Męczenników Polskich w szpitalu specjalistycznym” caption=”Kaplica pw. Pierwszych Męczenników Polskich w szpitalu specjalistycznym”]http://www.swietarodzina.pila.pl/wp-content/uploads/2012/12/szpital.jpg[/image] [/fancy_images] Szopki możesz także zobaczyć w najnowszym numerze Tygodnika Pilskiego (nr 54 z 31 grudnia 2012 r.)