A może nawiedzisz grób Salezjański lub najstarszych Pilan?

Święta, święta i po świętach? Nie tym razem! Zachęcamy do odwiedzana grobów naszych bliskich nie tylko we Wszystkich Świętych i Zaduszki. Pamiętajmy, że przez oktawę, czyli od 1 do 8 listopada można uzyskać odpust zupełny za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitwy za zmarłych pod zwykłymi warunkami.

A gdy już zapalicie znicze na grobach wszystkich waszych znajomych i krewnych zachęcamy do odwiedzenia salezjańskiego gorbowca: kwatera: 7/B Rząd: 17, Grób: 2-7 – kliknij, aby zobaczyć na mapie. Spoczywają tam i proszą o modlitwę salezjanie księdza Bosko, którzy zmarli gdy pracowali w Pile bądź byli związani z naszym miastem: ks. Franciszek Kaźmierczak (◊ 1911 † 1979), ks. Witold Konieczny (◊ 1919 † 2005), ks. Stanisław Citko (◊ 1935 † 1999), kl. Dariusz Kabuła (◊ 1977 † 1999), ks. Piotr Dziekan (◊ 1963 † 1994), ks. Henryk Jacenciuk (◊ 1923 † 2008), ks. Antoni Jezierski (◊ 1913 † 2008), ko. Michał Afek (◊ 1944 † 2009), ks. Kazimierz Lewandowski (◊ 1948 † 2011), ks. Lesław Głuchowski (◊ 1951 † 2012).

Obok kwatery salezjańskiej leży ksiądz diecezjalny – ks. Konrad Zołotar (◊ 1926 † 1993), a za miejscem przeznaczonym dla sióstr salezjanek spoczywa p. Bronisława Dobrowolska (◊ 1928 † 2011) – wieloletnia zakrystianka parafii. Na przeciwko grobowca spoczywa ks. dr hab. Adam Durak  (◊ 1949 † 2005).

Odwiedzając to miejsce prosimy o szczególną modlitwę za kapłanów,  którzy odeszli z tego świata:

[fancy_box]

Jezu Najwyższy i wieczny Arcykapłanie, Ty kochasz nieskończoną miłością kapłanów, którzy prowadzą na ziemi dalej Twoje zbawcze dzieło. Prosimy Cię, wejrzyj łaskawym okiem na tych kapłanów, którzy już odeszli z tego świata, ale jeszcze w płomieniach ognia czyśćcowego spłacają dług Bożej sprawiedliwości. Ty jeden znasz najlepiej ich niewypowiedziane męki. Niech Twoja Przenajdroższa Krew, którą przelałeś podczas Męki, będzie wynagrodzeniem za ich winy i przyspieszy wybawienie z czyśćca. Niech święci Aniołowie wprowadzą ich dusze do nieba.

Maryjo, Matko Najwyższego Arcykapłana, módl się za zmarłych kapłanów.

[/fancy_box]

Grób najstarszych Pilan.Jest jeszcze jeden grób warty odwiedzenia, stosunkowo nowy, choć kryje w sobie najstarsze szczątki. Znajduje się koło krzyża i ołtarza polowego, przy kwaterze Ofiar Katyńskich. Spoczywają w nim szczątki aż 19 osób z odkrytego pod koniec sierpnia pod skrzyżowaniem ulic 11 Listopada i 14 Lutego najstarszego cmentarza w Pile. Data ich zgonu jest szacowana na lata 1390 – 1420. Znalezisko stało się sensacją historyczną, bo do tej pory najstarszy znany cmentarz na terenie Piły znajdował się na terenie nieistniejącego już naszego kościoła Świętych Janów przy dzisiejszym Placu Zwycięstwa.

Ponowny pogrzeb średniowiecznych Pilan odbył się 29 października 2012 r., a udział w nim wzięli m.in prezydent Miasta Piły, przewodniczący Rady Miasta, młodzież z Zespołu Szkół nr 1 w Pile. Ceremonia została poprowadzona przez dziekana pilskiego dekanatu, ks. Stanisława Oracza, naszego proboszcza – ks. Zbigniewa Hula oraz pastora ewangelicko-augsburskiego ks. Tomasza Wolę.