Byliśmy na Koronacji!

Wczesnym rankiem, 12 października 2012 r. wyruszyła do Rumi z ks. Januszem Zdolskim – inspektorialnym animatorem duchowym ADMA ponad trzydziestoosobowa grupa czcicieli Matki Bożej, by wziąć udział w uroczystości koronacji obrazu Rumskiej Wspomożycielki.

W drodze zatrzymaliśmy się w bydgoskiej katedrze gotyckiej pw. św. Marcina i Mikołaja. To jeden z najpiękniejszych zabytków architektonicznych miasta, macierz kościołów bydgoskich i jedyne w Bydgoszczy sanktuarium maryjne, w którym króluje Matka Boża Pięknej Miłości – Madonna z różą. Zdaniem historyków sztuki – obraz Matki Boskiej z pąsową różą w dłoni pochodzący z II połowy XV wieku jest jednym z najpiękniejszych wizerunków słynących łaskami w Polsce.

Kolejnym przystankiem była Górna Grupa. W wybudowanym w okresie międzywojennym w stylu modernistycznym kościele opiekę duchową sprawują księża misjonarze werbiści. W tym miejscu ciągle żywa jest pamięć osób konsekrowanych i świeckich – męczenników II wojny światowej, trzech z nich zaliczonych zostało do grona błogosławionych.

Do kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Rumi przybyliśmy we wczesnych godzinach popołudniowych, by uczestniczyć w modlitewnym czuwaniu „Hołd Wspomożycielce” poprzedzającym uroczystą Mszę Świętą Koronacyjną sprawowaną pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Metropolity Gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia w koncelebrze z ponad setką kapłanów.

Korony dla Rumskiej Wspomożycielki i Jej Syna wykonane zostały w pracowni znanego gdańskiego artysty p. Mariusza Drapikowskiego, twórcy m. in. ostatnich sukienek Pani Jasnogórskiej w Częstochowie.

Po nałożeniu koron biskupich odczytany został przez koronatora „Akt zawierzenia Maryi Wspomożycielce miasta Rumi i jego mieszkańców”.

Uroczystości koronacyjne zgromadziły w górnym i dolnym kościele oraz na zewnątrz świątyni kilka tysięcy wiernych, którzy z ogromnym wzruszeniem przeżywali to piękne, historyczne wydarzenie.

Rada Inspektorialna ADMA i Rada Lokalna wspólnoty parafialnej ADMA przy parafii Św. Rodziny w Pile przekazały dwa tysiące złotych jako dar serca na koronację Rumskiej Wspomożycielki.

Proboszczowi parafii w Rumi ks. Kazimierzowi Chudzickiemu i całej wspólnocie salezjańskiej składamy serdeczne podziękowanie za tę wyjątkową uroczystość, która była transmitowana przez Radio Maryja i Telewizję Trwam.

[button size=”large” link=”http://sdrv.ms/Tkc6TF”]Zobacz galerię zdjęć z pielgrzymki[/button] [note_box]

Obszerne fragmenty uroczystości koronacyjnej, zdjęcia, filmy, itp. znaleźć można na stronie internetowej www.koronacja-rumia.pl

[/note_box]