”U której berło ląd i morze słucha”

Stowarzyszenie Salezjanów Współpracowników przy parafii św. Rodziny w Pile zorganizowało w dniu 25 sierpnia 2012 r. jednodniową pielgrzymkę nad Bałtyk.

Po Mszy św. o godz. 6,00 z błogosławieństwem ks. Janusza udaliśmy się na pielgrzymi szlak. Łączyły nas modlitwy i pieśni, które ofiarowaliśmy w różnych intencjach. Z okien autobusu mogliśmy podziwiać przepiękne uroki naszej polskiej ziemi i śpiewać, „bo najpiękniejsze są polskie kwiaty, pod polskim niebem w szczerym polu wyrosły”.

Pierwszym i głównym celem naszej pielgrzymki była Góra Chełmska mająca 136,2 m wysokości ppm. Szliśmy na Górę malowniczą, jakby w czarodziejskim lesie położoną drogą. Już u podnóża Góry zatopiliśmy się w ciszę i piękno okolicy. Na szczycie powitała nas w kaplicy Matka Boża Trzy kroć Przedziwna. Na wizerunku Jezus przytula się do swojej Matki z wielką ufnością i miłością. czyniliśmy i my to samo oddając Jej wszystkie nasze troski i radości.

Stągiew stojąca przed ołtarzem często zapełnia się karteczkami, na których wierni nie tylko proszą ale ofiarowują swoje problemy jak również wszystko dobro ich życia Matce Bożej. Tak jak z przepełnionej winem lub wodą stągwi wylewa się wino lub woda tak i tutaj wylewa się na wiernych ogrom Łask.

To święte miejsce w 1991 r odwiedził Ojciec św. J.P. II w dniu 1 czerwca poświęcając kaplicę i dając przykład, że pielgrzymowanie jest piękne i owocne. Wpatrzeni w oblicze Dobrej Matki i Przedziwnej Pani żegnaliśmy to miejsce gdzie pracują siostry Szaszteńskie z wielkim oddaniem, służąc pielgrzymom i turystom.

Celem naszej pielgrzymki była również Katedra w Koszalinie. Wybudowano ją z cegły w latach 1300-1330r. pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP. Gwiaździste sklepienia urzekają swoją prostotą i surowością. W przedsionku Katedry jest grobowiec Ks. biskupa Czesława Domina. Przed Katedrą znajduje się pomnik poświęcony ofiarom, którzy zginęli na wschodzie. Wspólne zdjęcie zrobiliśmy przy pomniku błogosławionego papieża Jana Pawła II.

Będąc tak już blisko morza udaliśmy się do Mrzeżyna, aby odpocząć wśród szumu fal Bałtyku. Już w autokarze śpiewaliśmy „ Morze, nasze morze, wiernie ciebie Będzinem strzec”. Patrząc na bezmiar morza podziwialiśmy potęgę Stwórcy i Jego wspaniałe dzieło, dzięki któremu możemy łączyć się z całym światem. Trudno nam się szło po nadmorskim piasku, ale ich urok wynagrodził nam trudy i z radością Wchodziliśmy do morza szukając muszelek a fale obmywały nasze stopy.

Na drodze naszego pielgrzymowania był również Trzebiatów, który leży nad rzeką Regą. Znajduje się tu Sanktuarium Macierzyństwa NMP z 90 metrową wieżą, służącą w przeszłości jako latarnia morska dla żeglarzy. Potężna Fara liczy 700 lat. Niewiele mogliśmy tutaj podziwiać, bo odbywały się śluby, ale jednej z par /pan Młody z Irlandii/ z całego serca śpiewaliśmy ”Życzymy, życzymy”

Atrakcją naszego wybrzeża jest Trzęsacz ze ze słynnymi ruinami kościoła św. Mikołaja, Kościółzbudowano 2 km od brzegu morza na przełomie XIV i XV w. niszczycielskie siły przyrody po kolei zabierały ląd i kościół osuwał się do morza. Obecnie umocniony wysoki klif chroni ruiny przed całkowitym upadkiem do morza.

W nadmorskiej miejscowości Pustkowo podziwialiśmy replikę krzyża na Giewoncie. Znajduje się na wzniesieniu, z którego piaszczysta droga prowadzi nad morze.

Polska ziemia usiana jest różnymi krzyżami stanowiącymi naszą historię. Z nich to płynie pomoc w trudnych dziejach. W drodze powrotnej na krótko zatrzymaliśmy się w Ośrodku Salezjańskim w Trzcińcu, gdzie odbywał się Boski Festiwal dla młodzieży. Uczestniczyliśmy w adoracji Najświętszego Sakramentu przy polowym ołtarzu na placu przy szkole. Modląca się i wyciszona młodzież dała nam przykład jak można radość połączyć z uwielbieniem Chrystusa.

Pełni radości wróciliśmy szczęśliwie do Piły dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania spotkania z Bogiem, Maryją i polską ziemią.

Autor:
Uczestniczka pielgrzymki
Henryka Polachowska

[button size=”large” link=”http://sdrv.ms/RQH68G”]Zobacz galerię zdjęć[/button]