UKSW na grobie ks. prof. Adama Duraka

Kurs liturgiczny z UKSW odwiedził swojego śp. profesora - Adama DurakaJako wyraz pamięci o zmarłym profesorze, grupa studentów i wykładowców z sekcji liturgicznej z Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odwiedzili w poniedziałek, 14 maja 2012 r., grób zmarłego przed siedmiu laty ks. prof. dr hab. Adama Duraka. Wizyta odbyła się z racji zbliżającej się rocznicy śmierci księdza Adama, która przypadnie 24 czerwca.

Swoisty memoriał dla ks. Duraka zainaugurowała Msza święta w intencji zmarłego w kaplicy inspektoratu, której przewodniczył ks. prof. dr hab. Jacek Nowak, pallotyn. – Ten nasz wyjazd nie ma może charakteru rekolekcji, ale niech ten pobyt tu w Pile, na tyle ile znaliśmy ks. Adama – osobiście czy z jego publikacji – będzie czasem kiedy dokonamy pewnych refleksji: Na ile spotykam się z ks. Adamem przez pryzmat wiary i na ile czerpię z jego ziemskich osiągnięć – mówił na końcu Eucharystii ksiądz profesor.

Po wspólnej modlitwie ks. proboszcz Zbigniew Hul wraz z ks. Januszem Zdolskim oprowadzili gości po domu katechetycznym oraz naszym kościele, a także zaprosili na obiad.

Później grupa z sekcji liturgicznej udała się na cmentarz, gdzie nawiedziła grób śp. ks. Adama Duraka. Nie zabrakło wspólnej modlitwy, śpiewu oraz wspomnień. – Ksiądz Adam który stał się celem naszego przyjazdu do Piły, można by powiedzieć, że uczestniczy poniekąd w apostolstwie – na swój sposób – jako liturgista. I to misterium Chrystusa przekazywał nam w różnoraki sposób – wspomina ks. Nowak.

[button size=”large” link=”http://sdrv.ms/Se8Y5C”]Zobacz galerię zdjęć[/button]

Nagrobek śp. ks. prof. dr hab Adama Duraka na pilskim cmentarzu (na przeciwko kwatery salezjańskiej)

Ksiądz profesor Adam Durak (1949-2005) to uznany uczony, autor ośmiu książek i ponad stu sześćdziesięciu artykułów naukowych opublikowanych w wielu czasopismach krajowych i zagranicznych. Uczestnik licznych konferencji i sympozjów naukowych. Swoją pracą i zaangażowaniem wywarł istotny wpływ na kształt Wydziału Teologicznego UKSW, którego był prodziekanem przez trzy kadencje. Pełnił funkcję kierownika jedynej w Polsce Katedry Hermeneutyki Liturgii. Ksiądz Adam Durak był pomysłodawcą i animatorem dwudziestu Lądzkich Sympozjów Liturgicznych, członkiem wielu towarzystw naukowych, długoletnim przewodniczącym Sekcji Wykładowców Liturgiki przy Radzie Naukowej Episkopatu Polski. Jego międzynarodowe kontakty pozwoliły studentom Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie oraz studentom Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zetknąć się z myślą naukową z zakresu liturgiki na najwyższym, światowym poziomie.

Zobacz wspomnienie zmarłego ks. Adama Duraka autorstwa ks. Ryszarda Sadowskiego SDB