Nasz kościół w 3D w Google Earth i Maps

Parafia w Google Earth

Od kilku dni po Pile jeździ specjalny samochód z Google Street View. Już wkrótce w programie Google Earth oraz Google Maps będzie można „spacerować” ulicami miasta. Jednak nasz kościół parafialny pojawił się w Google już wcześniej. Nie jest w prawdzie tak okazały jak na zdjęciach panoramicznych z Street View, ale za to jest trójwymiarowy!

Kościół w 3D można obejrzeć dwoma sposobami. Pierwszy: z poziomu przeglądarki internetowej, wystarczy KLIKNĄĆ TUTAJ (Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome).

Drugi sposób to ściągnięcie specjalnego programu do oglądania świata na zdjęciach lotniczych – Google Earth (kliknij, aby ściągnąć). Po zainstalowaniu ściągamy plik STĄD (kliknij) i otwieramy go. I już automatycznie zostajemy przeniesieni do poziomego widoku, skąd widać bryłę naszej świątyni. Program Google Earth umożliwia także wyświetlenie dodatkowych informacji o trójwymiarowym obiekcie.

Bryłę naszego kościoła wykonał pewien Niemiec, podpisujący się pseudonimem ~Generalfeldmarschall (pol. Feldmarszałek – najwyższy stopień sił lądowych i powietrznych Wehrmachtu, wyłączając Marszałka Rzeszy). – Kościół ten jest prawdopodobnie najważniejszym punktem w mieście, bo to jeden z nielicznych budynków, które przetrwały wojnę i do tego jest najbardziej rozpoznawalnym budynkiem w mieście – tak pisze na swojej stronie internetowej o naszym kościele autor wirtualizacji 3D.

Oprócz Kirche zur Heiligen Familie (tak bryła naszej świątyni jest podpisana) w Google Earth i Maps można zobaczyć budynek i wejście do dworca PKP, Pilską Parowozownie Okrąglak, Starą wieżę ciśnień (na terenie dworca) oraz Regierungsgebäude przy 7 Danziger Platz (sic!) czyli dzisiejszą szkołę policji. Dodatkowo KLIKAJĄĆ TUTAJ można pobrać i wyświetlić w Google Earth… dawny kościół ewangelicki św. Jana przy ul. Buczka.

Parafia w google earth 3Parafia w google earthParafia w google earth2

Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 19.05.2012  004914.bmp

Dwa sąsiednie kiedyś kościoły – ewangelicki św. Jana i katolicki pw. Świętej Rodziny – taki widok tylko w Google Earth.