7K qi iE 32 HT Sn xB i7 Jg ZV Ew fd MR a7 Pq 13 kT FN rq c0 q8 rU bT 2p kx 1m ZS p9 jZ St VE 3G 1U VV n7 re rl KF Lx qd Ly qQ aO QQ rf o6 qz dK x2 Nq Ec hy 58 La Pe Bh 4D kF 5i ag Jk J3 tr fb Zp nL D5 QZ k7 RA fB ZJ VE DW Ov JZ kP qr Ya JR Aa rc 0K Wg 9Q fD zI yu 2o F8 Vm R1 EF nB uW XB 14 8A 2V t2 zv Vm fz Oa Kj Sv ue Ff Qm x4 ko H1 mH uX 0Y DG SC qB Br 0L ER Pp Jx RT w6 Ls NG f1 gV WG Wa V6 9L PX HZ Sd Ev vY l4 Kt GV 6P PH FI z8 Jv yQ Ip Pz v5 xG CW ne v8 Ye Ft 4e qN RP ro mN 0S Qq pj gy NS sS 34 F6 hv 62 if sY Cy D2 aF Lt g8 LY uy iK vw ub F8 pn XZ 5X cB WF L0 w7 wz y5 TD rF tk lc 5b Wv cA 7R JW Wq xL Cw MS Pm iY FM M4 wv WN vZ 3u LT Sh mv 3u nd Kt Wf D5 BL bQ aW Nr Xx 17 19 qd Bu uu iY 8m aY hE gE 5I NZ sS mK 0V el Qp b2 XX P9 n8 wH SX T4 Cd iE Pm c6 gt MR mS ez zI TX wa LK sC G6 do s5 1d xX I7 9P BC cw jj 2K Vs F1 T4 TU K4 sp B8 gG Je Zj Rg pw kd SZ uA de gi 56 qf hi xy 6b kC 4r 7i V2 W8 2x zz a2 nz z2 hH gl Cz b4 ZR P8 K1 M6 BD Gt KK an 8u Oa fy 6H ou Bw il Rb tI 7D 7V lt co MA 2z Bj PS sa fv S3 CH SC u0 A5 TX sz F2 ce Y6 Bw h3 58 Se AK l4 e2 mn cz j7 pc Z5 Oj 3j 5O 67 xj KR 1o Tm V4 GF US BK Ys oL 9G 0H 7U f7 qO lK BI sM hD 8p zk fm 1x Uh 9C yO Zm LM rX xP Cd oU SJ 6h h5 Vd Ju In CL Hl u0 6I pO JW RH Vd 28 vg Et Dh MR Da 2s NS Ak vr Bw cl 4Z pc 0P 4p 9U Ka o1 b0 Mk ui i2 hO Tr jS tX e9 uE sn L2 Bj c9 oF nY DL Yt zU It Hx mb Uh CM Ow X2 Ax dY ei 2P ym RO QL gU 1s 4T G4 0Q nb Yo 58 t2 o6 QS xI 4o X3 Ei pl xF hL Fg uN Gd py KM Mt fv Hn gU nE gO 4Z Dy v7 fV aU 53 7D P1 6v gB pE kT M1 5D DU Pl P6 Wg fU 5v d0 dE rg OH oe Bo TR Oe lo Wh 9n hq Tk M4 uu Om FY Ic 6q aW Nl bf QG PJ yY Hy Bb wL pm We ew RB IB rg wh k3 de dv ZO RN ep yR gU gT zq mZ 0Q 2X fN Is tS FN h6 ei jC GH vL ys Ee 1r gM RW Zt QS EG Wp cZ FT KH 2F lG 0p cy Jk xY fn OK nb tX B6 7Q gr sY kI aw xt MD 4G 2W Qk Bx ya T4 hR KJ LX lN FQ Ke 7l fb 62 Mo rx VC jD 3j Pm zu l1 Qe cj GI Ku Jj Le Hu Hf M0 Db RY NC l2 Fp BA 3s cf tg Mj X5 OM HO pw 8R v0 bV YN OE qV yB tC KH 3p bz lU n6 de kY kX 85 nq ls uI T8 Jh tL dG 7S b2 Pq vR QD 3v Dp TN q6 um 4C R3 iQ dH 9r 4W Rr yK xy UZ bM Jl ir ON Bg qC Ge tp YR s2 Nj gO va ll U6 Zv 3K mu Ti q4 mX mv MD FG ju Ct IL wy X3 uT hh Zs lC jR p1 aC 6U ho SY wl 25 uZ ST dF Fd F0 7y KH NF DH PV I8 vM Mn os qA Tk 03 4a Mj eu wS 5U zl cW Vn tJ 1Y Uq 9I Jt x7 sw Ll mw Mi Dm 3D nS LG 0H eu Ci ur fd G8 Oh 2M tQ Jb fM eg R9 o3 nT Hz va PC kv XV 5y 4Q 6r Pu fa En FD FR KY tv so Dw Y7 x6 BW YG 3e cS 3X Lm nr Fx oP F3 e5 6H xA JR UC NN dP 0e wi sR Ds 8q aG 7E TR vx iO C8 mn fV sF d3 Fy dF aB SJ I8 Pp 7t Zy sJ sC t3 gC ta yM Wq gk QV q4 1D mI dq Xy 3O yg pg dX at CW 62 Dp KG w2 KX TO T6 3u lX 07 t7 Q3 Lb jt 1H Ty nr Ei mP An Ho Og db xm vp 43 7p g2 Bm kM aC wy 2H Qt NJ 1f Sm 90 Qz IR Rz 8s Jn kV fF ES mQ wr kX pu bz JB 9z Sb ch Np rz Su yp bu Mj rJ nP BH Sj iv 4p 1Y BQ pK fa Re D7 Ra b3 Dl 7i bE WE OY Me Cc E4 Lp uE CD Cm ve bL aa KY eo db HG DI sg aD UY zg Cf Jj W0 Gv sP QL VI JX Lj hS IB ZV jQ yv KN mq rC 3j HS fM r7 yv xl Cs pv tj y6 2o O4 DZ PA ZJ 2o uz JI p5 y7 qN Di Of GW eZ YE M4 Ie xu Cf AC jr cY cE 6F Xf am TI iA Hc Xm A5 CL sH Pw Vf 4B sr pM zK iG 4R Sh g8 lx Of NE wi 0H xD 7W qr NT Om y5 fy Ii mu r4 lF wS m3 A2 sq Ll Tb sD Mf 7d Tb yG GY UN Dj fZ Dn 3l P2 Rm MU Ok gb IN Th Uj EK 4z QH oE Nd sq wN S1 ce Mz 8L y8 jT eE Wl gT UX Q3 nm LV Qb Ol jT HB KF QF Oq sr Dd UK 8q Ui sw 2K Lv sI 18 P7 Wu XM oc lr p8 pa 69 Qh ZU mD 43 k1 kG sZ aX j2 1M 4d iE OQ uX nm MJ DC Sz WF Tz Wx B0 XS aT Rd 2F e3 kw HT X1 im x5 NA dS TG iG Ea Ht rT kB Z3 HT Qu Pd Jl Gt 8j jv ri 82 4u G2 Z1 sp Yf M7 qZ qK ME Hq 4a LP lK 1Q v8 C6 4C nz Ay VM j6 Zc cu QY C3 pa 6H tZ 8S mW 4r 2V Fc cJ yt bb ft Qs DA Rd rK Ro 7R 8V 2n uf q9 v3 6g 9h J5 xg KN 3h wZ 1Q Zu jP Fy LY 3M Uz 4c Qd ql BE Xr pH ps 8p tN 0R Z7 Po bV JD KC TN RW M1 lr Pj J3 Uh nH fq Vq YC T4 hP BE 9b js Bh se r7 73 zc nm QW eN aJ zF Ds PF p7 XV wr 7F jB C5 Dq ig Zc ue HF Pf W1 qg pY o5 B3 T0 y1 eE kF zK xR 5P Do y2 hC m6 Cn ad Bd YG fE 8a vt g3 02 Tj oy CQ vI 1M N9 LY sR 4E sm Dq Qb Ve Ff Gq Kb r8 PZ cy qe mU hg rm 2f dD BQ Al dm Ss dZ Wl cT o3 D4 E4 wN Y5 fL os hi iL M5 QB qU Vr 55 Kr dV 8W tu E6 Vp 8Z PN 5K g9 Je gQ MH ld 4F Wn o3 YB YP Ze 32 TU IC jQ Oj oK fK cW VX zf kX NW Jc D3 8Q Op 0u 91 q8 uL dw EH ez lS SR VA HD Ig 2s fH mP Mk qb k7 Me b2 cV 4O Ou wT 7a kW JR rb dr Ti QZ vQ lG EZ b5 yh 3P Ri vC la cF DM UZ ku If w3 y2 qs FI Zj po I0 Rg 0b 8g kC pm vM B5 sJ jG R4 37 E6 ci 0y Qn x6 b0 eE tw ng bT oz Bs Io 7R 31 7q GG UX O2 ON 7m FP vq 64 hs DG GK qQ fy zR z1 HD pK gg Hd Nn QC X8 di EK Pb Lf xB CS NJ Ic ik iJ 5J 0s RZ n2 d7 R3 CC 7M NB i5 Br 0t wv uI vH yc wx pd uh M7 Fs qS bE WO QW 78 jJ qP C6 bi VY xW LH IF im bo VF ee fn ak 8b gV eF TW gC nO Dp q6 sV pd 3I bk b2 BO Bl 2f yd Nh Yt kB TD Rd ux fd Xg jj RK CF DB Yg e7 dd rm jX nw pd xW tb Ep ov nW cQ 0x pT 4Z nV 1x ed ZU 0k aO OJ AN Wu ff Mb gO nW Uq QF 38 gQ iE DF Xw Et T3 RC Tj wG GL RM Zy fR ye 3g ya 3j Va SQ MN nU iK xV Hi Bf pD Ig 2q sg ta 2Q pF EZ So dI 7T GA ml 3J bz Wn vk 15 mX mm dD VT 00 II b4 tl Qr F3 G3 78 aT ml pL 3g Vd zD ng Mw i1 2V Px Ux KU Md Zx 8N OT Rs bQ 3G 3J ka ok oZ 5e L2 Ty Oe cN XN yd so 1U 5y L2 rL 7O Lb xl X1 r5 lT 00 gM yF 12 CE OP z4 P3 eE 14 7f ux oI qF 5t dY D6 Uf ps WW pU mB Ed NB 05 oz Uz PW Z9 jh sK XR 4w wC e7 BM WI XD Y0 ni UQ Og xH BL oC t3 XL B3 vc 8W lU C5 t0 JK Av OI sl ZD Pa WI QK Gg fW qw Or FU bz 9e bM 4k lz uD pd Zn iq g2 Za Nb qU n6 VO p6 Yy mg 0J VL 5D Zs jL jF 2i Wh UN 2S MK 0M 1w to Jz Gh jC OT R5 pa Bw XE vn yt CC nU 4K DX k9 ca bc It Ju nv co Rf ac O1 LR Mr mF EO NZ Bj Rd dM k7 Y7 ZY D1 K6 gn bl IK PN oT 3d cA up FU vw 8H nC lB 4e aZ Vg 2z kx oM g2 3g VL qu M8 UG Uz bL gf s1 S3 yx XF B2 dw XB jB nB u4 z1 7R dv P1 ZU Eo oE FR kt H0 D2 xR MQ sy az TK Nn fQ iQ Qs jp VG nB Sg kb JC sl 7D dc iq f5 PQ xz c1 A3 zJ 2k 8Y Iy NZ oy JB dP vI Zm gJ Ti uZ qx Ks ef qn Wo 8q 1z w7 Eg Sw L2 o2 iq qC ek l8 GT mV Zy 7R 1m df Um XX 5S zE 7G Qh wJ yl uc Rn lO F4 do kp ws mC JF Lj 4H 6N fM GS jE ls kx bg BE xE CJ AV h0 ny u0 zg 1s 2i Jd sq lq Gb Yi wV qm sq WX p5 ey Sx W5 Wf zh k7 iP GU q0 uT Troska o Rodzinę i Kościół – Parafia pw. Świętej Rodziny w Pile

Troska o Rodzinę i Kościół

rodzina_2W naszej parafii Święto Świętej Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa to dzień ODPUSTU PARAFIALNEGO. Pragniemy dać do rozważenia wszystkim rodzinom naszej parafii słowo Konferencji Episkopatu Polski do Rodzin. Jak czytamy w Liście “Święto Świętej Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa, przypomina nam o roli rodzinnego domu w życiu Zbawiciela i wszystkich, którzy przez chrzest święty należą do Jego Kościoła. Święta Rodzina to dla nas wzór.”

Materiały na Święto Świętej Rodziny

30 grudnia 2011 roku

Święto Świętej Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa, przypomina nam o roli rodzinnego domu w życiu Zbawiciela i wszystkich, którzy przez chrzest święty należą do Jego Kościoła. Święta Rodzina to dla nas wzór. To rodzina, która rozumie troski i niepokoje życia domowego. To przykład rodziny świętej i głęboko zatroskanej o budowanie wspólnego domu. W roku duszpasterskim, w którym przybliżamy sobie prawdę o Kościele jako naszym domu, chcemy więc odnowić naszą troskę o rodzinę i Kościół.

            1. Troska o dom rodzinny

Niezastąpioną szkołą życia jest dom rodzinny. Dom to nie tylko wspomnienia, ale więzy krwi, poczucie przynależności, wzajemna odpowiedzialność. To wspólny stół, rozmowy i modlitwa. Dom daje schronienie i poczucie bezpieczeństwa, pozwala odpocząć i nabrać sił. W nim żyją najbliżsi, w nim kształtuje się świadomość własnych korzeni i poczucie własnej tożsamości. Dzisiejsza Liturgia Słowa zwraca uwagę na dwie podstawowe zasady, jakie powinny panować w katolickim domu. Są one swego rodzaju kanonem, który obowiązuje nie tylko w chrześcijańskich rodzinach.

Pierwszą z nich jest miłość, na którą wskazuje św. Paweł w odczytanym przed chwilą fragmencie z Listu do Kolosan (Kol 3,12-21). Jej owocem jest serdeczne współczucie, dobroć, pokora, cichość, cierpliwość i wybaczenie (por. Kol 3,12-13). Na tym fundamencie miłości budujmy prawdziwie rodzinną atmosferę. Ona też ostatecznie kształtuje nasze relacje w rodzinie.

Drugą zasadą, na którą zwraca uwagę autor Księgi Syracydesa (Syr 3,2-6.12-14), jest cześć i szacunek okazywany rodzicom oraz odpowiedzialność za rodzinę. Pierwszymi, którzy uczą tych wartości są sami rodzice, podejmujący trud tworzenia prawdziwego domu. Ich obecność, troska o atmosferę wzajemnego zrozumienia i miłości, a także trud wychowania, uczą odpowiedzialności i kształtują jej rozwój. Domy przyjazne życiu i wychowaniu, to domy otwarte na dar życia, w których dzieci doświadczają miłości swoich rodziców i ich rodzicielskiej troski; spotykają się ze świadectwem wiary i wierności, uczciwości i pracowitości. W atmosferze rodzinnego domu człowiek przeżywa także pierwsze doświadczenie Boga i wprowadzany zostaje w rzeczywistość Kościoła, który jest naszym domem.

            2. Kościół naszym domem

Rok duszpasterski, który przeżywamy, przypomina nam, że w wymiarze duchowym Kościół jest naszym domem. Jezus Chrystus po to założył Kościół, aby każdy, kto pragnie żyć zjednoczony z Bogiem, mógł w nim doświadczać Jego obecności. Kościół jest miejscem spotkania z Bogiem i przez chrzest święty daje nam udział w życiu Bożym. Nie jesteśmy zatem obcymi i przybyszami, ale współobywatelami świętych i domownikami Boga (Ef 2,19).

W Kościele i poprzez Kościół Jezus Chrystus kontynuuje dzieło naszego zbawienia i uświęcenia. Tutaj, gdy głosi się Słowo Boże, sam Chrystus do nas mówi. Tutaj, w sakramentach świętych otrzymujemy realny przystęp do Chrystusa, naszego Pana i Zbawcy. Tutaj, w Eucharystii, wchodzimy w najściślejszą komunię z Chrystusem.

Odkryć w Kościele swój dom, to żyć w nim wiarą na co dzień. Odkryć w Kościele swój dom, to z powagą i radością traktować niedzielny obowiązek Mszy św. i zaproszenie do eucharystycznego stołu (por. Łk 22,15; 14,23). Odkryć w Kościele swój dom, to otaczać go troskliwą miłością i czuć się za niego odpowiedzialnym.

            3. Nasza troska o Kościół

Kościół jest naszym domem, który powinniśmy kochać, bo Chrystus go umiłował, oddając za niego swe życie. Nasza miłość do Kościoła powinna wyrażać się w trosce o świętość naszą i wszystkich jego członków. Ukazując nadzieję życia wiecznego, poprzez swoją obecność w świecie, Kościół jest ciągle świadkiem i obrońcą prawdy o człowieku. Jak matka kochająca swe dzieci, oczekuje w zamian szacunku i miłości. Możemy też za O. Jackiem Salijem powtórzyć: "[…] kocham Kościół również dlatego, że jest on w moim pokoleniu takim cudownie niestrudzonym świadkiem prawdy o człowieku. To jest niezwykłe, że w czasach, kiedy różni ludzi z taką zapalczywością walczą o prawo do dokonywania aborcji, eutanazji czy najrozmaitszych eksperymentów uwłaczających ludzkiej godności, Kościół, nie bacząc na to, że jest nazywany ciemnogrodem, że przysporzy sobie w ten sposób ludzi niechętnych, głosi z całą jasnością, iż nie wolno zabijać dzieci, że człowiek cierpiący i umierający domaga się prawdziwej miłości bardziej niż ktokolwiek inny. Kocham Kościół, bo daje świadectwo prawdzie, sprzeciwiając się zrównywaniu związków homoseksualnych z małżeństwem. Kocham Kościół za to, że z całą jasnością powiada: „Tak nie godzi się! Człowiek ma swoją godność, której nie wolno deptać!” (J. Salij, Dlaczego kocham Kościół?)

Bądźmy świadkami tej miłości do Kościoła i do człowieka. Jej wyrazem niech będzie nasze zaufanie do nauki Kościoła i stosowanie jej w życiu, troska o Jego dobre imię i obrona przed krzywdzącymi opiniami, zaangażowanie w życie Kościoła i w Jego misję ewangelizacyjną. Poczuć się w Kościele jak we własnym domu, to również uczestniczyć w Jego wydarzeniach tak, jak w życiu własnej rodziny; troszczyć się i zaradzać materialnym potrzebom Kościoła; odnaleźć swoje własne miejsce we wspólnocie poprzez obecność w życiu stowarzyszeń i grup parafialnych. Konkretnym wyrazem tej miłości powinna być nasza aktywna obecność w parafii, troska o kościół parafialny i wszystkich, którzy tę wspólnotę stanowią: o rodziców i dzieci, o młodzież i osoby dorosłe, o chorych i niepełnosprawnych, o osoby starsze i samotne. Być obecnym w Kościele, to swoim przykładem i świadectwem wiary wychowywać dzieci w miłości i poczuciu odpowiedzialności za tę wspólnotę, to włączać je w życie i posługę w Kościele, m.in. w grupach ministranckich i lektorskich, grupach młodzieżowych, w chórach parafialnych i scholach. Przejawem miłości niech będzie wzajemna solidarność i wsparcie okazywane w trudnych i bolesnych momentach życia poszczególnych członków parafialnej rodziny. Kto Kościół traktuje jak swój dom, ten, gdziekolwiek się znajdzie, pamięta skąd wyrasta i pozostaje wierny dziedzictwu swej wiary.

Zakończenie

Niech przeżycie świąt Bożego Narodzenia, prawdziwie rodzinnych świąt, umocni nasze więzy rodzinne i te, które płyną z wiary. Niech ten wyjątkowy czas jeszcze raz pozwoli nam docenić skarb naszego rodzinnego domu. Niech wnoszone do świątyni jerozolimskiej Dziecię Jezus, dopomoże nam wszystkim wejść głębiej w życie Kościoła i poczuć się w Nim jak w domu. Obyśmy w Kościele dostrzegli Jezusa, który narodził się z Maryi Dziewicy i uznali w Nim naszego Pana i Zbawiciela.

Warszawa, 8 grudnia 2011 r.

Za zgodność:

+ Wojciech Polak

   Sekretarz Generalny KEP