Święta Barbara uczczona

barbaraŚwiętą Barbarę – jako patronkę dobrej śmierci czcili przede wszystkim ci, którzy na śmierć nagłą a niespodziewaną są najbardziej narażeni, jak: górnicy, hutnicy, marynarze, rybacy, żołnierze. Dlatego dzisiaj na sumie została odprawiona uroczysta Msza święta zamówiona przez Firmy: Poszukiwań nafty i gazu “Nafta”, “Nafta Trans” i ‘Geologia i Geofizyka” w intencji wszystkich aktualnych pracowników, a także emerytów i rencistów z tych Firm i ich rodzin.

Uroczystej Mszy świętej przewodniczył Ksiądz Proboszcz Zbigniew Hul. Licznie zebrani wierni z uroczystą służbą modlili się o wszelkie potrzebne łaski dla dla których Św. Barbara jest patronką. Wzywali wstawiennictwa tej Świętej, która oddała życie za Chrystusa.

Łacińskie słowo b a r b a r a znaczy tyle, co mieszkanka z poza Grecji, cudzoziemka. Nasza Święta należy do tych dziewic-męczennic, których akta zaginęły, ale za to których pamięć zachowała się żywa po nasze czasy. W jednej z opowieści Św. Barbara była córką bardzo bogatego poganina, który w mieście sprawował wysoki urząd. Była tak piękna, że o jej rękę ubiegało się wielu, najznamienitszych młodzieńców. Barbara jednak odrzucała wszystkie propozycje, gdyż potajemnie, bez woli i wiedzy ojca przyjęła chrześcijaństwo i złożyła ślub dozgonnej czystości jako oblubienica Chrystusa. Ojciec zamykał ją w wieży, aby nie przyjęła wiary w Chrystusa. Kiedy jednak przekonał się iż mimo to przyjęła wiarę i chrzest, sam pozbawił ją życia, a sam zginął nagłą śmiercią porażony od pioruna.

Ikonografia najczęściej przedstawia św. Barbarę w stroju królewskim w koronie dla podkreślenia jej szlachetnego pochodzenia. W ręku trzyma Ona palmę męczeństwa lub kielich  z Najświętszym Sakramentem.

DSC_0007

DSC_0015