To już 25 lat!

DSC_0014“Naucz mnie Panie, drogi Twoich ustaw, bym strzegł ich aż do końca” – taki to cytat z Psalmu 119 wybrał sobie ks. Janusz Sikora na swój obrazek jubileuszowy. Końca jeszcze nie widać, ale mija już 25 lat, odkąd ks. Sikora strzeże drogi ustaw Bożych. W końcu to 17 czerwca 1986 r. odpowiedział on na wezwanie Chrystusa “Pójdź za mną”.

Jak to ks. Stefan Makuracki powiedział w homilii: “jubileusz kapłaństwa to okazja do zamyślenia nad tajemnicą kapłaństwa”  – i właśnie taką okazję mieliśmy w niedzielę 11 września 2011 r. na sumie o godz. 11.00. Wówczas to nasza wspólnota parafialna uczestniczyła wraz z ks. Januszem Sikorą – proboszczem z parafii św. Marka w Bydgoszczy – w uroczystościach jubileuszowych z okazji 25. lecia kapłaństwa.

DSC_0003Wraz z ks. Januszem, Mszę koncelebrowali ks. Proboszcz Zbigniew Hul oraz ks. Stefan Makuracki (który także wygłosił homilię). W kazaniu ks. Stefan cytował poetę ks. Jana Twardowskiego oraz wspominał osobę bł. Jana Pawła II. Odwołał się w szczególności do książki “Dar i Tajemnica”, którą Papież Polak napisał z okazji 50. lecia swojego kapłaństwa. Odniósł się w pięknych słowach do Jubilata:

Księże Januszu, Dostojny Jubilacie!

25 lat kapłaństwa to prawie 10 tys. dni – tyle odprawionych Mszy św., odmówionych różańców, udzielonych Komunii św., ludzi pojednanych z Bogiem, spotkań, rozmów, uspokojonych serc.

Ile tego, któż to zliczy? A świat nieustannie tego potrzebuje! A zwłaszcza dziś na progu XXI wieku, gdy świat stoi na rozdrożach, zagubiony moralnie, gdy wielu ludzi pod pozorem kolorowych, pięknych “pudełeczek” oferuje człowiekowi pustkę.

DSC_0005Nie łatwo być kapłanem. Ale Ty nie jesteś tylko kapłanem. Jesteś KAPŁANEM – SALEZJANINEM! Twoje kapłaństwo Chrystusowe ma też służyć szczególnie młodemu człowiekowi. I taka jest Twoja historia. Tu w parafii byłeś krótko – 2 lata – przed dwudziestu laty: katecheza, oratorium, SalOS. Pamiętam rok w Rumi: przygotowałeś boisko do koszykówki, które jeszcze dzisiaj służy młodzieży. Było Dębno, Słupsk i Bydgoszcz. No i zdążyłeś jeszcze zrobić doktorat.

Chciało by się rzec: Brawo!

Jezus potrzebuje Twych dłoni, by mogły pomagać drugiemu.

Jezus potrzebuje Twych nóg, by mogły spieszyć ku temu, kto w potrzebie.

Jezus potrzebuje Twych ust i Twych słów, by mogły nieść słowa pociechy.

Jezus potrzebuje Twojego serca, by mogło kochać.

Jezus potrzebuje Ciebie całego! Potrzebuje Cię Chrystus, by miłować, aby kochać!

DSC_0017Niech Pan Ci błogosławi i strzeże! Niech rozpromieni oblicze swe nad Tobą, niech Cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku Tobie swe oblicze i niech Cię obdarzy pokojem!

W imieniu parafian życzenia złożyli Państwo Bernadetta i Andrzej Ancuta – Oazowicze.

DSC_0037

DSC_0013