Nad nami Wspomożycielka

IMG_6881

Wychodząc z kościoła i kierując wzrok na prawo ku górze, można ujrzeć piękną mozaikę na wieżyczce domu zakonnego. Została tam umieszczona przy okazji wykonywania termoizolacji. Mozaika ta przedstawia Najświętszą Maryję Pannę Wspomożycielkę Wiernych – szczególnie umiłowaną przez założyciela Salezjanów – św. Jana Bosko.

Mozaika to dzieło Salezjanina – ks. Henryka Kaszyckiego (aktualnie dyrektor szkół salezjańskich w Bydgoszczy). Została przygotowana na potrzeby kaplicy zakonnej domu inspektorialnego w Pile. Była zbyt duża na kaplicę i dlatego znalazła się na budynku domu zakonnego.

Św. Jan Bosko był wielkim czcicielem Maryi Wspomożycielki Wiernych. Szerzył nabożeństwo do Niej rozdając tysiące medalików i obrazków z Jej wizerunkiem, propagując nowennę ku Jej czci, którą sam ułożył, wydając książki, broszurki i czasopisma Jej poświęcone, budując w Turynie okazałą Bazylikę pod Jej wezwaniem, gdzie każda cegła była wyrazem łaski otrzymanej za Jej wstawiennictwem, wreszcie zakładając Zgromadzenie wychowawcze Córek Maryi Wspomożycielki (siostry salezjanki), żywy pomnik wdzięczności wobec Najlepszej z Matek i Potężnej Orędowniczki we wszystkich potrzebach.

IMG_6872IMG_6873

IMG_6879

IMG_6887