72 lata od wybuchu II wojny światowej

IMG_563572. lata temu rozpoczął się największy rozlew krwi, jaki ludzkość mogła sobie wyobrazić. W naszym kościele pamiętamy o ofierze żołnierzy oraz wszystkich, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Swoją pamięć i modlitwę wyraziliśmy na mszy świętej, 1 września, o godzinie 17.00. Mszy przewodniczył dziekan dekanatu pilskiego, ks. Stanisław Oracz.

Na Eucharystii zgromadziły się poczty sztandarowe pilskich stowarzyszeń oraz kilku pilskich szkół. Homilię o charakterze narodowo-patriotycznym wygłosił ks. Marek Barejko – salezjanin z sąsiedniej parafii św. Jana Bosko w Pile. Swoje kazanie rozpoczął słowami starego hymnu polskiego:

O polski kraju święty, warowny domie nasz,
O, jakiż niepojęty ty dla nas urok masz,
O, jakiż niepojęty ty dla nas urok masz.
Potężna w tobie siła, żywota wieczny zdrój,
O Polsko moja miła, o drogi kraju mój!

Porównał on także Ofiarę Chrystusa na ołtarzu do ofiary Polaków na ołtarzu Ojczyzny. – Nasze myśli i serca stają teraz przy grobach żołnierzy – bohaterach. Czy nie ma w ich posłuszeństwie podobieństwa do posłuszeństwa Chrystusa? – pytał retorycznie ks. Marek. Nie mogło zabrakną również odniesień do wielkich Polaków: bł. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Pod koniec Eucharystii odbyło się uroczyste przejście na pl. Zwycięstwa, gdzie zostały złożone wieńce i kwiaty. Tam na placu zgromadziła się duża część pilskich oficjelów – szkoda, że zabrakło ich na Mszy za Ojczyznę.

IMG_5632IMG_5633IMG_5634IMG_5635