Zakończona nowenna do Bożego Narodzenia

W naszej Rodzinie Parafialnej od 16 grudnia przeżywaliśmy nowennę do Uroczystości Bożego Narodzenia, chyba pierwszy raz od kilkunastu lat, a może dłuższego czasu. Ksiądz Piotr Grzymała wraz z innymi kapłanami poprowadził tę piękną nowennę.

Rozpoczynała się ona pięknym śpiewem antyfony: „Na przyjście Chrystusa Króla, pójdźmy wszyscy z pokłonem”, na przemian ze słowami psalmu. Były proklamowane fragmenty Pisma Świętego, Ksiąg prorockich, które zapowiadały przyjście Mesjasza. Był wystawiany Najświętszy Sakrament. Nie zabrakło śpiewu pieśni: „Uwielbiaj duszo moja…”, a także modlitwy wiernych. Na koniec błogosławieństwo Jezusem Eucharystycznym, aby umocnić uczestników nowenny w radości oczekiwania na Jego Narodziny.

Liturgia adwentowa zmienia swój charakter od 17 grudnia. Treści liturgiczne nie koncentrują się już na końcu świata, lecz na pamiątce pierwszego przyjścia Chrystusa. W liturgii Kościoła zaczynają rozbrzmiewać tzw. wielkie antyfony. W rodzinie również dobrym przygotowaniem duchowym może być nowenna w formie wieczornego śpiewu kantyku Zachariasza z antyfoną przypadającą na dany dzień i modlitwą oraz litania do Imienia Jezus. Kantyk Zachariasza tchnie uwielbieniem Boga i nadzieją na spełnienie Bożych obietnic. Śpiewany we wspólnocie rodzinnej przy płonących świecach w wieńcu adwentowym, ma on szczególna wymowę.