Ojczyznę niepodległą pobłogosław Panie

11 listopada każdego roku świętujemy piękną rocznicę. Tego dnia, 1918 roku, Ojczyzna nasza odzyskała Niepodległość po 123 latach niewoli. W pilskie obchody Narodowego Święta Niepodległości na stałe wpisała się Eucharystia za Polskę, odprawiana w naszym kościele.

Msza za Ojczyznę odbyła się dzięki inicjatywie p. Tomasza Bugajskiego – starosty pilskiego, a obecni na niej byli senatorowie, przedstawiciele Rady Powiatu i Rady Miasta, przedstawiciele policji, wojska oraz delegacje różnych partii politycznych. Nie zabrakło również licznego udziału pocztów sztandarowych szkół i instytucji.

Liturgii przewodniczył dziekan dekanatu Piła – ks. Stanisław Oracz. Wraz z nim Mszę świętą koncelebrowali kondekanalni księża. Bogaty śpiew poprowadziły połączone chóry z Piły i Wyrzyska.

Słowo Boże wygłosił nowy proboszcz parafii garnizonowej pw. NMP Częstochowskiej – ks. kmdr por. Zbigniew Kłusek. Homilię rozpoczął od etymologii słowa Ojczyzna. „Ojczyzna to Kościół! Piłsudski, Dmowski, Witos, Korfanty, Paderewski – oni mieli świadomość na jakim fundamencie budowali niepodległość Polski!” – mówił ks. Kłusek. Przypomniał on, że 11 listopada jest okazją do radości i dumy. Odwołał się również do „małej Ojczyzny” – wspomniał o przyszłych obchodach 500-lecia Piły.

Nie sposób było mu nie odnieść się do ważnego wydarzenia, jakie czeka naszą Ojczyznę – szczególnie tą regionalną – 21 listopada. „Módlmy się, aby nie było polityki z hasłami nowoczesnej Polski, ale też bez Boga!”. Ks. Zbigniew Kłusek sparafrazował tekst pieśni-hymnu „Boże coś Polskę”: „Ojczyznę wolną od bezsensownych, płonnych ambicji; wolną od zakłamania i obłudy; wolną od poniżania autorytetów; wolną od stronniczo przekazywanych faktów; wolną od walki z Kościołem – racz nam taką Ojczyznę zwrócić Panie!”. W swoich słowach kaznodzieja nawiązał także do kwietniowej Tragedii pod Smoleńskiem.

Homilię ks. Zbigniew zakończył znamiennymi słowami Jana Pawła II, które Papież powiedział w Krakowie, 9 czerwca 1979 r.: „Zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię „Polska”, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością — taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym; abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili; abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy.”

Ksiądz Kłusek zebrał gromkie brawa. Na końcu Eucharystii głos zabrał pilski dziekan. „Cieszymy się, że nastały czasy normalne; że możemy się tu spotkać! Bogu niech będą dzięki, za dar Wolnej Polski!”

Po Mszy świętej – uczestnicy obchodów w asyście harcerzy z pochodniami – przeszli na pl. Zwycięstwa. Tam rozpoczęto od odśpiewania Hymnu Państwowego wraz z chórem „Halka”. Następnie głos zabrał pilski starosta. Mówił on o historii Dnia Niepodległości. Później tradycyjnie odbyło się składanie wiązanek pod Pomnikiem Tysiąclecia, w którym uczestniczyła rekordowa ilość delegacji – aż 105! Kwiaty w imieniu duchowieństwa złożył ks. dziekan Stanisław Oracz, ks. proboszcz Zbigniew Hul oraz ks. kmdr por. Zbigniew Kłusek.

Po złożeniu wiązanek odbył się multimedialny pokaz wg projektu muzycznego L.U.C. „39/89 Co z tą Polską”. Pilskie uroczystości zakończyło „Światło wdzięczności” – ku pamięci poległym za Ojczyznę. „Chociaż jest zimno, to serca mamy gorące” – tak podsumował konferansjer Pilskich obchodów Dnia Niepodległości.