Ks. Isakowicz-Zaleski w naszej parafii

26 października 2010 roku gościem Klubu Gazety Polskiej był ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Najpierw, o godz. 18.00, koncelebrował Eucharystię, głosząc zarazem homilię, która była wstępem do późniejszej prelekcji w sali św. Jana Bosko.

Po Mszy świętej w domu katechetycznym zebrało się ok. 220 osób, głownie sympatyków i członków Klubu Gazety Polskiej. Uczestnicy wysłuchali i obejrzeli slajdy o „Ludobójstwie na Kresach Wschodnich” (a dokładnie na Ukrainie Zachodniej).

Prezentowany temat wzbudził żywą dyskusję wśród uczestników. Padało dużo pytań oraz wiele osobistych przeżyć ludzi, którzy to ludobójstwo przeżyli i byli autentycznymi świadkami tego wydarzenia.

Spotkanie trwało około półtorej godziny. Uczestnicy spotkania podziękowali ks. Tadeuszowi gromkimi oklaskami. Na zakończenie ks. Tadeusz podpisywał swoje książki.

Marek Stachowicz

Tadeusz Isakowicz-Zaleski – Polski ksiądz obrządków ormiańskiego i łacińskiego, opozycjonista w czasach PRL, popularyzator kultury ormiańskiej. Urodzony w 1956 r. w Krakowie.

W latach 70. jako seminarzysta współredagował podziemne pismo Krzyż Nowohucki. Działał w Studenckim Komitecie Solidarności oraz w NSZZ „Solidarność”. Z tego powodu był represjonowany przez SB i dwukrotnie brutalnie pobity przez jej funkcjonariuszy.

W 1987 roku współzakładał Fundację im. św. Brata Alberta zajmującą się pomocą osobom upośledzonym (dziś jest jej prezesem).

W 2006 roku zaapelował o ujawnienie agentów SB działających wśród duchowieństwa Archidiecezji Krakowskiej. Sam zaczął badać dokumenty, które otrzymał od IPN jako pokrzywdzony. Spotkało się to z niechęcią środowisk kościelnych. Metropolita krakowski Stanisław Dziwisz zdecydował w końcu o powołaniu komisji „Pamięć i Troska”, która ma zająć się problemem inwigilacji krakowskiego duchowieństwa w okresie PRL. Z powodu bierności komisji ks. Zaleski postanowił sam ujawnić nazwiska agentów SB w kościele. Otrzymał jednak zakaz od Stanisława Dziwisza. Później jednak kardynał zapewnił, że ksiądz Zaleski może kontynuować swoje badania. Ich efekty opisał w książce „Księża wobec bezpieki”, która ukazała się w sprzedaży 28 lutego 2007 roku.

Jego prześladowania przez SB stały się kanwą filmu Macieja Gawlikowskiego „Zastraszyć księdza” (2006).