Tajemnice i ciekawoski cz. 5 – ”Zakrystia na piętrze”

W piątym odcinku „Tajemnic i Ciekawostek z naszego kościoła” znów zaprezentujemy miejsce niedostępne na co dzień dla wiernych. Tym razem przeniesiemy się nieco wyżej, niż w poprzednim odcinku. Będziemy zwiedzać „Zakrystię na piętrze”. EDIT 2.08.2010 – Filmik

We wczesnochrześcijańskiej i bizantyjskiej architekturze sakralnej, na wschodnim końcu naw bocznych, dobudowywano pomieszczenia – pastoforia – (prothesisdiakonikon), przeznaczone dla diakonów i do przechowywania sprzętów liturgicznych. Aneksy te, razem z chórem, tworzyły często trójdzielną całość. Z czasem przyjęła się łacińska nazwa zakrystia (sakristia od łc. sacer – święty), na oznaczenie wydzielonego pomieszczenia w kościele, służącego do przechowywania sprzętów i szat liturgicznych oraz przygotowywania się służby liturgicznej. Najczęściej zakrystia przylega do prezbiterium i jest z nim połączona przejściem. Tak też jest w naszym kościele. Główna zakrystia posiada także osobne, zewnętrzne wejście.

A teraz mała zagadka. Ile mamy zakrystii w naszym kościele?  Trzy! Aż trzy! Pierwsza zakrystia – tzw. główna – to miejsce z prawej strony kościoła, z którego to celebrans wychodzi na początku Mszy. Druga zakrystia – tzw. ministrancka – to pomieszczenie po przeciwległej stronie zakrystii głównej. Tam znajdują się komże dla ministrantów, dodatkowe ławki oraz materiały dekoracyjne kościoła.

Jest jeszcze jedno pomieszczenie w naszym kościele, określane mianem zakrystii. To „zakrystia na piętrze”, do której dostępu nie mają wierni.  Prowadzą do niej schody, znajdujące się w zakrystii głównej. Schody te  prowadzą również na ambonę (skręcając w prawo). Zakrystia służy jako pomieszczenie pomocnicze, gdy w kościele odbywa się większa uroczystość, a kapłani nie pomieszczą się w dolnej zakrystii. Są tam też przechowywane szaty liturgiczne. Prócz tego znajduje się tam … toaleta!

Kliknij, aby powiększyć:

Schody prowadzące do zakrystii Z perspektywy schodów Wnętrze zakrystii Wnętrze zakrystii

+