Święto Matki Boskiej Częstochowskiej

Pod koniec sierpnia – w dniu 26 sierpnia 2010 – Kościół Katolicki w Polsce obchodzi święto Matki Boskiej Częstochowskiej Królowej Polski. W Polsce to jedno z najważniejszych świąt Maryjnych. Szczególne obchody tego święta mają miejsce na Jasnej Górze, lecz nie tylko. W naszej parafii również można było pełniej przeżyć to święto.

A to dzięki Apelowi Jasnogórskiemu, który w tym dniu wpisał się na stałe w historię naszej parafii. Tegoroczny Apel przygotowała wspólnota Odnowa w Duchu Świętym „Nazaret” wraz ze swoim opiekunem ks. Zdzisławem Cholewińskim. Po Apelu przeszliśmy wspólnie 3 razy wokół kościoła, śpiewając pieśni maryjne i odmawiając różaniec. Na przodzie „szedł” krzyż, za za nim obraz Jasnogórskiej Pani niesiony najpierw przez panie ze Straży Honorowej Serca Jezusowego, następnie nieśli mężczyźni a po nich panie z „Odnowy”.

Święto Matki Boskiej Częstochowskiej powstało z inicjatywy bł. Honorata Koźmińskiego, który po upadku Powstania Styczniowego starał się zjednoczyć naród wokół Królowej Polski – Maryi. Wraz z ówczesnym przeorem Jasnej Góry, o. Euzebiuszem Rejmanem, wyjednał on u św. Piusa X ustanowienie w 1904 r. święta Matki Bożej Częstochowskiej. Papież Pius XI rozciągnął w 1931 r. ten obchód na całą Polskę oraz zatwierdził nowy tekst Mszy świętej i godzin kanonicznych. Święto to ma przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego narodu, jest też wyrazem czci dla jasnogórskiego Obrazu Matki Bożej.

+

[tip]26.08.2010 – Apel Jasnogórski z okazji święta Matki Boskiej Częstochowskiej[/tip]