Księże Proboszczu – BÓG ZAPŁAĆ!

Sześć lat kadencji Księdza Proboszcza Gwidona Ekerta minęło w odczuciu parafian bardzo szybko. Niestety, nadszedł ten czas pożegnania się z ustępującym Proboszczem i złożenia najserdeczniejszego DZIĘKUJĘ za trud i wysiłek pracy, jaki Ksiądz Gwidon włożył w naszą parafię.

+

Ksiądz Gwidon Ekert objął urząd proboszcza naszej parafii dokładnie 16 września 2004. Zastąpił na tym miejscu ks. Stanisława Skopiaka. Wcześniej Ksiądz Gwidon był proboszczem w szczecińskiej parafii – św. Jana Bosko.

Od początku swojej posługi ks. Ekert sprawnie administrował parafią i godnie ją reprezentował. Dowodem jego zaangażowania są liczne dzieła i inwestycje powstałe za jego kadencji.

Pierwszym, o którym chciałbym wspomnieć to dzieło, dzięki któremu możecie czytać te zdania – czyli nasza strona parafialna. Na pewno nie było by strony, gdyby nie pomysły i wsparcie ks. Gwidona.

Kadencja „byłego” już Proboszcza Gwidona zapisze się także w historii pod znakiem wielu inwestycji. Nie sposób wszystkich wymienić; postaram się przytoczyć te najważniejsze.

Ksiądz Gwidon troszczył się o to, by nasz duchowy rozwój mógł przebiegać w odpowiednich warunkach i atmosferze. Dzięki inicjatywie Księdza Proboszcza, w 2007 roku oddano do użytku  piękną Kaplicę Wieczystej Adoracji. Pamiętamy, że w minionym roku zostało oddane do użytkowania tak długo wyczekiwane nowe nawiewowe ogrzewanie olejowe. Również oświetlenie i instalacja elektryczna w prezbiterium została wymieniona. Proscenium przed kościołem zyskało nowy blask, by służyć parafianom podczas koncertów, czy Festynów Parafialnych.

Nie tylko kościół ale także dom katechetyczny, w którym działają wspólnoty, dzięki inicjatywie Ks. Gwidona, przeszedł remont. Między innymi elewacja zewnętrzna została ocieplona (strona wschodnia, południowa i północna); została dokonana wymiana wszystkich okien; odremontowano łazienkę przy kancelarii i przy kuchni obok sali Św. Jana Bosko. Remontu doczekała się część kancelaryjna i poradnictwa rodzinnego oraz zostały zrobione nowe schody i drzwi do Domu Katechetycznego. Renowację przeszła również kuchnia przy sali Św. Jana Bosko oraz korytarz i salki w domu katechetycznym.

Również dom zakonny nie ominęły remonty, za które będą wdzięczni teraźniejsi i przyszli współbracia. Między innymi odbyły się remonty dwóch świetlic domowych; całkowity remont kuchni; przebudowa jadalni; remont dwóch rozmównic; remont i nowe wyposażenie 12 łazienek; remont (gładź) 21 pomieszczeń; remonty malowanie wszystkich korytarzy; nowa posadzka na korytarzu na parterze i schodach od strony kuchennej; cyklinowanie i lakierowanie korytarza górnego. Zbudowane zostały między innymi: nowa elewacja – ocieplenie domu zakonnego; nowe pokrycie dachowe z ociepleniem; taras na dachu; nowe gazowe ogrzewanie w pralni; nowe pokrycie dachowe z ociepleniem na pralni; parking z polbruku na podwórzu; grobowiec Salezjanów.

Tyle rzeczy materialnych. Ale przecież probostwo Księdza Gwidona Ekerta zostawia nam również głęboką spuściznę duchową. W pamięci Pilan zostaną piękne majowe i październikowe Apele pod pomnikiem papieża Jana Pawła II, które zostały zainicjonowane przez Księdza Gwidona. Prowadził wiele wspólnot, oraz wspierał różne przedsięwzięcia grup przy parafii. Jego otwartość i przyjazne nastawienie do ludzi wręcz przyciągało do Kościoła. Budował poczucie wspólnoty parafii – także poprzez organizowanie rokrocznie Festynów Parafialnych. Dla wielu był jak skała udzielająca schronienia w czasie burzy. W końcu Ksiądz Gwidon jest bardzo ciepłym człowiekiem, który dla każdego ma otwarte ramiona. Doskonale odzwierciedla księdza Bosko i charyzmat Salezjanów, dbając o rozwój duchowy młodego człowieka. „Współczesny ksiądz Bosko” – tak wspominają Go młodzi.

Drogi Księże Proboszczu!
Żadne słowa nie wyrażą tego jak bardzo jesteśmy wdzięczni za Twoją posługę w naszej parafii. Składamy Ci najserdeczniejsze PODZIĘKOWANIE za to, co dla nas zrobiłeś. Nigdy nie zapomnimy Ciebie, Twojego uśmiechu i Twojej dobroci okazywanej co dnia! Dziękujemy za Twe kochające serce, którym ogarniałeś całą parafię. Wdzięczni jesteśmy Bogu za Twoją osobę – Dobrego Pasterza parafii. Dziękujemy Chrystusowi za Twoją posługę, otwartość, zaangażowanie, za bycie z nami, bo taka jest rola Pasterza Owczarni, którą powierzył Ci Pan. Twoją pracę, troskę o parafię i parafian zachowamy w głębokiej pamięci polecając Cię modlitewnie tu, w Świętej Rodzinie. Niech na dalsze lata pracy Jezus, Maryja i Józef wypraszają Ci światło, a także dopomagają w codziennych trudach! BÓG ZAPŁAĆ!

Twoi parafianie