Trzecie urodziny strony parafialnej

Dokładnie wczoraj minęły trzy lata odkąd uruchomiliśmy naszą stronę parafialną. Od 12 czerwca 2007 roku do dziś wiele się pozmieniało. Całkiem nieświadomie miły prezent z okazji trzecich urodzin zrobił nam „Gość Niedzielny„, określając stronę w najnowszym numerze (13.06.2010 r. nr 23) jako „zdaniem specjalistów najlepszą witryną parafialną” w diecezji.

Trzy lata temu narodziła się idea umieszczania w Internecie ogłoszeń duszpasterskich. 12 czerwca udało się zrealizować te plany. Ksiądz proboszcz Gwidon Ekert zasugerował, że jeżeli mogą być umieszczane ogłoszenia, to czemu nie zamieścić tam aktualności, zdjęć i innych informacji związanych z parafią. Pomysł uruchomienia strony parafii „na poważnie” stał się wielkim wyzwaniem. 8 sierpnia 2007 zrezygnowaliśmy z darmowych serwerów (najpierw adres brzmiał www.swietarodzina.alleluja.pl, później www.swietarodzina.webpark.pl) i wykupiliśmy miejsce na stronę na serwerze Opoki (odtąd adres brzmi www.pila.salezjanie.opoka.org.pl).

Od tego czasu strona rozwijała się coraz prężniej. Po pierwszym półroczu zmieniliśmy kolorystykę z szarego na bardziej miłą oku. Na stronie ruszył „Pilski konkurs na bożnarodzeniową szopkę”, gdzie internauci mogli głosować na najładniejszy żłóbek z dekanalnych kościołów. Każdego roku w okresie Wielkiego Postu na stronie pojawiają się rozważania drogi krzyżowej, przygotowane przez parafian. 31 stycznia 2010 r. – w uroczystość św. Jana Bosko – po raz kolejny zmieniliśmy design strony. Poprawiła się także funkcjonalność, dająca większą interreakcję z parafianami.

A jak jest dziś na stronie? Każdy widzi. Pozwolę sobie przytoczyć fragment z najnowszego „Gościa Niedzielnego” (wkładka „Gość koszalińsko-kołobrzeski”), gdzie pan Jacek Chmielewski z firmy Netsystem Support&Technology mówi: „- Bezkonkurencyjna okazała się strona pilskiej parafii pw. Świętej Rodziny. Zaciekawia od pierwszego wrażenia, ma czytelne i merytoryczne menu oraz mapę strony. Wizualnie zachęca do przejrzenia zawartości. Filmiki z różnych wydarzeń pozwalają poznać specyfikę parafii. Widać, że dzieje się w niej coś ciekawego – tłumaczy Chmielewski.” Serdecznie dziękujemy „Gościowi Niedzielnemu” za tak miłe słowa, wypowiedziane szczególnie w czasie trzecich urodzin parafialnej WWW.

Z tego miejsca, w dniu małego jubileuszu pragnę podziękować ks. Gwidonowi Ekertowi, za to, że pozwolił zaistnieć stronie w sieci i trzyma nad nią pieczę. Słowo podziękowania kieruje również do ks. Janusza Zdolskiego, który bardzo aktywnie włączył się w redagowanie strony oraz sprawdzanie treści pod wzgędem merytorycznym i ortograficznym ;-). Dziękuję Krzysztofowi Bąkowi za to, że w każdą sobotę czuwa by na niedziele były świeże ogłoszenia duszpasterskie, chrzty, śluby czy nekrologi oraz pomaga w prowadzeniu strony. Dziękuje również wam, drodzy parafianie, za to że zaglądacie na naszą stronę parafialną. Dzięki Wam strona żyje! Bóg zapłać!


Strona parafialna w latach 2007-2008


Strona parafii w latach 2008-2010


Obecny wygląd naszej strony parafialnej.